Projekts “No idejas līdz pārmaiņām”

Jauniešu Līdzdalības Veicināšana Rīgas Natālijas Draudziņas Vidusskolā

Sadarbojoties ar Jauniešu programmēšanas un tehnoloģiju centru (JPTC), mēs uzsākām jaunu projektu, kura mērķis ir pilnveidot skolēnu iesaisti lēmumu pieņemšanā un aktīvā līdzdalībā. Projekts nodrošina jauniešiem iespēju ne tikai aktīvi piedalīties skolas dzīvē, bet arī attīstīt savas līderības prasmes, inovācijas domāšanu,  komandas darba spējas un saņemt 650 eiro savu iniciatīvu attīstīšanai skolā.

Projekta mērķis:
Projekta mērķis ir veicināt jauniešu līdzdalību un iniciatīvu veidošanu skolās, sniedzot viņiem rīkus un zināšanas aktīvi piedalīties skolas dzīves veidošanā un praktisku pārmaiņu īstenošanā, tādējādi stiprinot līdzdalības sistēmas skolā un jauniešu ietekmi izglītības procesos, kā arī aktīvu līdzdalību organizācijas “Jauniešu programmēšanas un tehnoloģijas centrs” darbībā, kā arī veicināt pašpārvaldes darbības stiprināsāšanu ilgtermiņā.

Ar šo projektu tiek plānots:

  • Sekmēt skolas pašpārvaldes transformāciju no pasākumu organizēšanas struktūras uz pilnvērtīgu skolēnu interešu pārstāvēšanas institūciju.
  • Veicināt ciešāku sadarbību starp skolas vadību un skolēniem, nodrošinot atvērtu dialogu un kopīgu lēmumu pieņemšanu.
  • Attīstīt jauniešu prasmes projektu vadībā un līdzdalībā, lai viņi spētu veiksmīgi realizēt savas iniciatīvas un piedalīties sabiedrisko procesu veidošanā.
  • Palielināt jauniešu iesaisti un atbildību par skolas un vietējās kopienas attīstību.

Projekta ilgtermiņa ieguvumi ietver aktīvāku jauniešu līdzdalību skolas dzīvē, spēcīgāku pilsonisko kompetenci un ilgstošas demokrātiskās līdzdalības tradīcijas nostiprināšanu skolas vidē.

Projekta rezultāti, plānotā ietekme un ilgtspēja:
Projekta rezultāti ietver izstrādātus metodiskos materiālus, uzlabotas skolas pašpārvaldes darbības un konkrētu iniciatīvu īstenošanu skolas dzīvē. Plānotā ietekme ir veicināt jaunu līdzdalības modeļu ieviešanu citās skolās, kā arī stiprināt jauniešu iniciatīvu un līdzdalību, radot praktiskas pārmaiņas skolās. Ilgtspēja tiks nodrošināta, turpinot šo pieeju un veidojot ciešāku sadarbību starp skolām un pašvaldībām.

Sadarbībā ar Rīgas pašvaldību, precīzāk Rīgas Izglītības, kultūras un sporta departamentu, gribam veidot sarunas, kur jaunieši labāk izprot līdzdalības mehānismus pašvaldībā un departaments izprot mūsu ieviesto projektu. Tikšanās laikā ar departamentu izvēlēsimies 3 skolas uz kuru dosimies prezentēt savu projektu, kā arī izveidotos metodiskos materiālus nosūtīt visām izglītības iestādēm Rīgā un uz citu pašvaldību izglītības iestādēm ar lūgumu dalīties ar projektu savu pašvaldību skolās. Metodisko materiālu nosūtīsim arī jaunatnes organizācijām. Ja citām skolām vai interesentiem būs interese vairāk uzzināt par projektu, tad piedāvāsim iespēju vizītei vai noteiktu zvanu Google Meets platformā, kur izstāstīsim plašāk par mūsu projektu un par iespējām Jaunatnes politikas valsts programmā.  

Pašreizējā situācija liecina, ka jauniešiem trūkst gan motivācijas, gan prasmju, lai aktīvi iesaistītos lēmumu pieņemšanas procesos un realizētu savas iniciatīvas. Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras (JSPA) 2020. gada pētījums par jauniešu līdzdalību norāda, ka:

  • Tikai 28% jauniešu uzskata, ka viņu viedoklis tiek ņemts vērā pašvaldību lēmumos.
  • Mazāk nekā 1/3 jauniešu ir iesaistījušies jebkādās līdzdalības aktivitātēs (piemēram, skolēnu pašpārvaldēs, jauniešu domēs vai konsultācijās ar lēmumpieņēmējiem).
  • Kā būtiskākie šķēršļi tiek minēti: zināšanu un prasmju trūkums, kā arī sajūta, ka viņu balss “neko nemaina”.

Latvijas Universitātes pētījums par pilsonisko izglītību skolās (LU, 2021) atklāj, ka:

  • Skolu pašpārvaldes bieži tiek uztvertas kā formālas struktūras bez īstas varas. Skolēniem trūkst zināšanu par savām tiesībām un iespējām ietekmēt lēmumus.
  • Skolēnu pašiniciatīva bieži vien netiek atbalstīta no skolotāju vai administrācijas puses, īpaši, ja tā ir netradicionāla vai kritiska.

Lai risinātu šīs problēmas un sekmētu jaunatnes politikas mērķu sasniegšanu, projekta ietvaros tiks īstenotas trīs galvenās aktivitātes:

  1. “Jauniešu forums” – skolas izmēra forums jauniešiem, kur paust savas idejas par jomām, ko nepieciešams skolā uzlabot.
  2. “Kafija ar vadību” – 4 tikšanās reizes (maijs, jūnijs, septembris, oktobris) starp pašpārvaldes skolēniem ar skolas vadību, kurās tiks apspriestas jauniešu vajadzības un iespējamie uzlabojumi, sekmējot jauniešu aktīvu pilsonisko iesaisti un demokrātisko vērtību izpratni.
    Trešā tikšanās reize notiks pie Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta Jaunatnes nodaļas vadītāja, lai pārrunātu jauniešu iespējas Rīgas pašvaldībā un uzlabotu sadarbību.
    Ar cerību, ka šī tradīcija iestrādāsies un kļūs par pašpārvaldes un skolas vadības regulāru aktivitāti.
  3. “Projektu hakatons” – apmācību programma par projektu vadību un līdzdalību, kur jaunieši iegūs prasmes un zināšanas par iniciatīvu veidošanu un ieviešanu.
  4. Iniciatīvu projektu īstenošana – pēc apmācībām jauniešiem tiks dota iespēja patstāvīgi realizēt savas iniciatīvas skolas vides un apkārtnes uzlabošanai. Uz projektu izvērtēšanu un atbalstu tiks aicināti arī Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta Jaunatnes nodaļas.
  5. Iniciatīvu izstrāde un rezultātu prezentēšana – Šī aktivitāte ir paredzēta, lai ļautu jauniešiem, īpaši pašpārvaldes dalībniekiem, prezentēt un popularizēt savus radītos iniciatīvu projektus, kas tiks īstenoti skolā. Projekti var ietvert dažādas jomas – no vides uzlabošanas līdz skolēnu līdzdalības procesu pilnveidošanai. Šīs prezentācijas laikā jaunieši sniegs detalizētu pārskatu par savām idejām, to īstenošanas plāniem, kā arī par sagaidāmajiem rezultātiem un to ietekmi uz skolas vidi un sabiedrību. Aktivitātes laikā jaunieši demonstrēs savu iniciatīvu praktisko aspektu, pārliecinoši izskaidrojot ideju un tās nozīmi gan skolas ikdienā, gan ilgtermiņā. Prezentācijas notiks gan lokāli, skolās, gan plašākā mērogā, organizējot diskusijas un iesaistot dažādas mērķa grupas, tai skaitā skolotājus, skolas administrāciju un citus skolēnus. Tā būs iespēja ne tikai prezentēt idejas, bet arī apgūt publiskās uzstāšanās prasmes un veicināt jauniešu aktīvu līdzdalību izglītības procesos. Šī aktivitāte arī palīdzēs nostiprināt jauniešu lomu skolas dzīvē, ļaujot viņiem kļūt par iniciatīvas vadītājiem un ietekmēt skolas attīstību, kas veicinās ilgtspējīgas pārmaiņas gan pašpārvaldē, gan skolēnu ikdienas dzīvē. Uz projektu prezentēšanu tiks aicināti arī Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta Jaunatnes nodaļas pārstāvji.

Projektu ir nepieciešams īstenot, lai nodrošinātu mērķtiecīgu un sistemātisku jauniešu iesaisti lēmumu pieņemšanā, stiprinātu demokrātiskās vērtības un pilsonisko kompetenci, kā arī radītu ilgtermiņa izmaiņas skolēnu pašpārvaldes lomas uztverē un ietekmē.

Sagaidāmais rezultāts ir jauna, aktīva un efektīva sadarbība starp skolas vadību un skolēniem, kas ilgtermiņā palielinās jauniešu iesaisti skolas un sabiedriskajā dzīvē, veicinās piederības sajūtu un nodrošinās, ka skolēnu balss tiek uzklausīta un ņemta vērā lēmumu pieņemšanā un viņi aktīvāk iesaistīsies gan skolā, gan“Jauniešu programmēšanas un tehnoloģiju centra” darbībā un aktivitātēs un nākotnes projektos.

 

Projekts īstenots Izglītības un zinātnes ministrijas Jaunatnes politikas valsts programmas 2024.-2026. gadam valsts budžeta finansējuma ietvaros