Kultūrizglītības programma “Latvijas skolas soma” kopš 2018. gada rudens nodrošina skolēniem valsts apmaksātu iespēju regulāri iepazīt Latvijas kultūras vērtības un laikmetīgās izpausmes tā attīstot kultūras izpratnes un izpausmes kompetenci, mazinot sociālo nevienlīdzību un spēcinot lepnumu par savu valsti un tās cilvēkiem.
Programmas ietvaros skolēni iepazīst kultūras norises mūzikā, teātrī, dejā, cirkā, vizuālajā mākslā, kino, arhitektūrā, dizainā, materiālajā un nemateriālajā kultūras mantojumā, literatūrā un grāmatniecībā, kas sniedz māksliniecisku baudījumu, raisa pārdomas par personīgi nozīmīgiem un sabiedriski aktuāliem jautājumiem, izklaidē un vienlaikus palīdz paplašināt redzesloku un apgūt mācību saturu. Veidota kā holistiska, starpdisciplināra programma, tā apvieno resursus un veicina sinerģiju kultūras un izglītības jomu darbībā.
Programma nostiprina sabiedrības izpratni par kultūras īpašo lomu personības attīstībā un 21. gadsimta zināšanu ekonomikā. Tā sniedz nozīmīgu ieguvumu kultūras nozarei, sekmējot jaunu kultūras produktu veidošanu bērnu un jauniešu auditorijai, paaugstinot radošo profesionāļu nodarbinātību, kā arī veidojot nākotnes auditoriju.
https://www.lnkc.gov.lv/lv/latvijas-skolas-soma?utm_source=https%3A%2F%2Fwww.google.com%2F
#LatvijasSkolasSoma
2024. gads:
Koncerts “Skolas muzikālie noslēpumi”
31.janvārī mūsu skolas 4.c klasīte apmeklēja koncertu “Skolas muzikālie noslēpumi”. Skolēni bija sajūsmā baudīt skaisto, muzikālo piedzīvojumu VEF Kultūras pilī.
#LatvijasSkolasSoma
2023. gads:
Ziemassvētku gaidīšanas laikā skolā viesojās muzikālā izrāde- “Ziemassvētku jampadracis”
Paldies mūziķiem par radošo, izglītojošo un jautro izrādi. Skolēni savās atsauksmēs īpaši akcentēja to, ka bija paticis dzirdēt dažādās Ziemassvētku dziesmas.
Skolēni arī uzsver, ka izrāde ir palīdzējusi pastiprināti pievērst uzmanību ģimeniskumam un to cik svarīgi svētku laikā ir mūsu tuvie un mīļie cilvēki.
Izrādē izskanēja dažādas Ziemassvētku melodijas un visa pamatā bija iemīļotās filmas “Ziemassvētku jampadracis” motīvi.
#LatvijasSkolasSoma
“Vēja ziedi”
13.decembrī Rīgas Natālijas Draudziņas vidusskolā 11. – 12.klašu skolēni programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros līdzpārdzīvoja divu jauniešu mīlestībai, kas balstīta Jāņa Jaunsudrabiņa garstāstā “Vēja ziedi”. Tas piedāvā jauna cilvēka iekšējās pasaules attēlojumu, sastopoties ar vēl nezināmo. Izdzīvot stāstu, esot tik tuvu aktieriem, bija patiess piedzīvojums jauniešiem, kas ilgi paliks atmiņā.
#LatvijasSkolasSoma
Izrāde – lekcija “Kas ir teātris?”
11.decembrī mūsu devīto klašu skolēni piedalījās izrādē-lekcijā ”Kas ir teātris?!?”, kuras mērķis ir radīt jauniešos daudzpusīgu un padziļinātu interesi par teātra mākslu un izvairīties no priekšlaicīgu un nepamatotu aizspriedumu un stereotipu rašanās, tādēļ ir svarīgi, lai jauniešus uzrunātu viņiem līdzīgie, tas ir, jauni mākslinieki, kas tikai nesen beiguši studijas un sākuši darbu teātra nozarē. Ir būtiski, lai jaunā paaudze izprastu mākslas un kultūras nozīmīgumu un tās “pievienoto vērtību”. Tieši tāpēc šāds formāts – diskusija starp jauniem cilvēkiem – būtu demokrātiskāks un brīvāks.Tas bija aizraujošs 40 minūšu piedzīvojums, kurā tika demonstrēti arī video kadri no izrādēm, rādot piemērus, kā darbojas Nacionālā teātra māja. Tiek godīgi runāts arī par to, ka var būt garlaicīgas izrādes, tās var būt šokējošas, nesaprotamas un pat neinteresantas. Svarīgi saprast, kas ir tās tēmas, kuras jaunieši vēlas redzēt teātrī.
#LatvijasSkolasSoma
Leļļu teātra izrāde “Sapnis par karali”
Mazās Cecīlijas dzīvē ir viss, kas nepieciešams – mīļotā lelle, uzticamās Zivtiņas piemājas upītē, vecais Koks, kurš reizēm negribīgi aprunājas, pļāpīgais Laukakmens dārza stūrī, pagalma dīvainis Vīngliemezis un visi pārējie draugi, ar kuru attiecībām skaidrībā var tikt tikai dārza uzraugs – Putnubiedēklis.
Viss izmainās brīdī, kad Karalis atsūta mazajai meitenītei ziņu par savu ierašanos. Un kurš gan negribētu aprunāties ar Karali? Sevišķi ar tādu, kurš zina visu par Tavu dzīvi, Tavām domām, iecerēm, neveiksmēm, laimi… Vai vēstule no Karaļa ir tikai joks? Vai Cecīlijas sapnis par Karali piepildīsies? To varam uzzināt tikai mēģinot izsapņot šo sapni kopā ar Cecīliju – skatoties leļļu izrādi „Sapnis par Karali”.
1.-3.klašu skolēniem bija iespēja skatīties izrādi 15.decembrī. Skolēni atzīst, ka izrāde esot bijusi ārkārtīgi aizraujoša, jautra un arī aizkustinoša.
#LatvijasSkolasSoma
Iluzionists Edžus viesojās Rīgas Natālijas Draudziņas vidusskolā
2023.gada 17.oktobrī skolā viesojās iluzionists Edžus. Viņš skolēnus iepazīstināja ar burvju mākslu un kā tā ir attīstījusies gadu laikā. Protams, neiztikt arī bez dažādiem, izklaidējošiem trikiem. Skolēni tika vairākkārt pārsteigti un šī izrāde izraisīja visos prieku un daudz, daudz smaidu.
Skolēni savās atsauksmēs min to, ka izrāde esot ļoti patikusi un aizrāvusi. Skolēni iepazinās ar dažādiem trikiem un to cik meistarīgam ir jābūt, lai ko tādu spētu demonstrēt.
Skolēni īpaši akcentē, ka pavadītais laiks izrādē esot bijis ļoti patīkams un jautrs. Tāpat skolēni bija ļoti priecīgi par iespēju iepazīties ar Edžu klātienē un palūgt arī viņam autogrāfu vai kopblidi.
#LatvijasSkolasSoma
Muzikāli izzinoša programma „Ceļojums skaņu pasaulē”
26.septembrī Rīgas Natālijas Draudziņas vidusskolā norisinājās muzikāli izzinoša programma “Ceļojums skaņu pasaulē” ar izcilo operdziedātāju Evitu Teterovski, muzikologu un aktieri Gundaru Grasbergu un pianistu Venti Zilbertu.
Mūsu skolas ceturto, piekto un sesto klašu skolēniem bija iespēja dzirdēt dažādu komponistu harmoniskās krāsas solodziedājumos balsij un klavierēm: romantiskas noskaņas franču komponistu Žila Masnē, itāļu komponistu Džakomo Pučīni, Imres Kalmāna ārijās, kā arī latviešu tautas dziesmās un latviešu komponistu kamermūzikas opusos, gan dažādus mūzikas paraugus no Endrjū Loida Vēbera mūzikla “Opera spoks”. Mūzika kopā ar aizraujošiem stāstiem par mūziku, operas un kamerdziedāšanas žanru un personīgi pieredzētiem notikumiem mūzikas laukā arī rosinošās sarunās un mazos dialogos iesaistijās skolēni.
Pēc nodarbības skolēni bija patīkami saviļņoti par piedzīvoto un savās atsauksmēs min, ka visvairāk esot pārsteigusi Evitas skaistā un skanīgā balss. Kā arī daudzi atzīst, ka esot bijis īpaši patīkami dzīvēs sastapt sev tik iemīļoto aktieri Gundaru Grasbergu. Skolēni atzīst, ka ir uzzinājuši daudz ko jaunu un priekšstats par operu esot mainījies. Protams, arī daži skolēni atzīst, ka nav operas lielākie fani, bet tomēr novērtē iespēju pieredzēt ko jaunu un izglītoties.
#LatvijasSkolasSoma
Koncertlekcija “Daudz laimes, Latvija”
Valsts svētku noskaņās Rīgas Natālijas Draudziņas vidusskolā viesojās mūziķi Rūta Duduma Ķirse un Jānis Ķirsis ar koncertlekciju- “Daudz laimes, Latvija”.
Skolēniem bija iespēja uzzināt jaunus faktus par mūziku un tās attīstību Dziesmotās Revolūcijas laikā.
Pēc koncertlekcijas skolēni sniedz īpaši pozitīvas atsauksmes, uzsverot to, ka koncertlekcija esot bijusi tik izklaidējoša un pamācoša, ka visu kas tika dzirdēts koncertlekcijas laikā esot īpaši vienkārši atcerēties, jo tika pasniegts ļoti aizraujoši.
Kā arī skolēni uzsvēra, ka dzirdētā mūzika koncertlekcijas laikā esot bijusi ļoti skaista.
#LatvijasSkolasSoma
Monoizrāde “Nezāle”
28.aprīlī Rīgas Natālijas Draudziņas vidusskolā viesojās aktieris Ēriks Vilsons ar monoizrādi “Nezāle”.
Izrādi apmeklēja skolas 6., 7. un 8. klašu skolēni. Skolēniem bija iespēja pašiem iejusties aktieru lomās ar iespēju izprast izrādes stāsta līniju padziļinātāk.
Aizkustinošais un traģiskais stāsts skolēniem lika aizdomāties par dažādām dzīves situācijām, salīdzināt viņu dzīves ar izrādes tēliem un iespējms kādu brīd vairāk novērtēt to, kas ir viņiem sniegts.
Daudz pozitīvas atsauksmes skolēni sniedza noskatoties šo izrādi, īpaši uzsverot to, ka ir paticis būt iesaistītiem izrādes gaitā, es esot palīdzējis labāk iedziļināties un uztvert stāstu.
#LatvijasSkolasSoma
Blēņas un pasakas!
6.a un 6.b klases skolēni marta sākumā apmeklēja muzejpedagoģisko nodarbību “Blēņas un pasakas”. Nodarbība notika Ziedoņa muzejā. Pēc nodarbības skolēnu atsauksmes bija ļoti pozitīvas. Skolēni atcerējās apgūto par Ziedoni un novērtēja to, ka varēja uzzināt ko jaunu arī par citiem autoriem, piemēram, O.Vācieti un R.Blaumani.
Skolēniem ļoti patika izlaušanās spēle, atzīstot, ka šis ir patīkams veids kā mācīties un uzzināt ko jaunu.
#LatvijasSkolasSoma
Modes un mūzikas evolūcija
Rīgas Natālijas Draudziņas vidusskolā 17.februārī viesojās dziedātāja Kato ar koncertlekciju “Modes un mūzikas evolūcija”.
Dziedātāja skolēniem piedāvāja iepazīt modi, mūziku un dzeju caur dažādiem laikmetiem, kā arī, piedalīties interaktīvā spēlē, atminēt latviešu dizainerus, tautas tērpu elementus un apgūt apģērba etiķeti. Koncertlekcijas muzikālo vēstījumu papildināja vēsturiskas fotogrāfijas un video fragmenti.
Kopumā skolēnu atsauksmes par pasākumu ir ļoti pozitīvas. Skolēniem patika dažādā mūzika, kurai varēja dziedāt un dejot līdzi, kā arī fakti par modi, kuri viņiem bija pavisam jauni. Skolēni esot daudz ieguvuši. Galerijā ir iespēja aplūkot arī dažas no skolēnu rakstītajām atsauksmēm.
#LatvijasSkolasSoma
Virtuālā realitāte
Rīgas Natālijas Draudziņas vidusskolas skolēniem februāra sākumā bija iespēja piedalīties virtuālās realitātes nodarbībā. Skolēni ar virtuālo briļļu palīdzību skatījās filmu – “Mūzika un skaņa”. Skolēni atkārtoja mūzikas vēsturi, iepazinās ar mūziku un skaņu arī no fizikas skatu punkta. Nodarbībā skolēni iepazinās arī ar Latvijā radītu saturu, kurā ar tehnoloģiju palīdzību apvienota mūzika, virtuālā realitāte un stāsts par Latvijas dabu.
Skolēnu atsauksmes par nodarbību ir ļoti pozitīvas. Skolēni akcentēja to, ka šādi pasniegtas zināšanas esot ļoti interesanti apgūt. Ir interesanti, ja mācību procesā tiek iesaistītas jaunākās tehnoloģijas.
#LatvijasSkolasSoma
2022.gads:
Koncertlekcija “Princeses mūzikas dārgumu lāde”
Ziemassvētku gaidīšanas laikā mūsu skolas pirmo un otro klašu skolēniem bija iespēja piedalīties Latvijas Skolas somas koncertlekcijā “Princeses mūzikas dārgumu lāde”. Ļoti sirsnīgs un skaists stāsts par princesi, kura mēģināja atrast atslēgu savai mūzikas lādei. Lai to paveiktu nācās izpildīt dažādus uzdevumus. Princese ļoti aktīvi iesaistīja skolēnus visās uzdevumu izpildēs un bērni labprāt arī darbojās līdzi.
Skolēni bija sajūsmā par šo pasākumu! Visām dziesmām dziedāja un dejoja līdzi. Skolēni arī atzina, ka ir uzzinājuši daudz jauna par dažādiem mūzikas instrumentiem, kā arī ieguvuši citas jaunas zināšanas.
#LatvijasSkolasSoma
Koncertlekcija “Ceļojums gadalaikos. Ziema”
Ziemassvētku noskaņās vidusskolas klasēm bija iespēja piedalīties koncertlekcijā “Ceļojums gadalaikos. Ziema.”
Jānis Ķirsis un Rūta Dūduma-Ķirse skaistās un sirdi sildošās dziesmās un muzikālajos priekšnesumos atklāja dažādus interesantus faktus par mūziku.
Skolēni atzina, ka ir uzzinājuši daudz jauna un izbaudījuši skaistos, muzikālos priekšnesumus. Ar mūzikas palīdzību tika uzburta svētku sajūta un gūts daudz, patīkamu emociju.
#LatvijasSkolasSoma
Muzejpedagoģiskā nodarbība “Senā skola”
Mūsu skolas 5.b klase 14.decembrī devās uz Latvijas Nacionālo vēstures muzeju un piedalījās muzejpedagoģiskajā nodarbībā “Senā skola”.
Skolēni uzzināja daudz jauna par to, kā skolā norisinājās mācību process pirms vairākiem gadiem. Dažādas lietas nav iedomājamas mūsdienās, tomēr arī daudz kas no dzirdētā ir redzems arī mūsu izglītības sistēmā.
Ar vizuāliem demonstrējumiem un dažādiem uzskates materiāliem skolēni varēja iejusties tā laika skolēna ādā. Katrs skolēns pat varēja pamēģināt tupēšanu uz zirņiem – skolēni atzina, ka tas nav bijis patīkami un priecājās, ka mūsdienās viņiem to nav nepieciešams pieredzēt.
#LatvijasSkolasSoma
Latvijas Leļļu teātra kluba veidotā izrāde “Ielāps”
Šī gada 8.novembrī Latvijas Skolas somas ietvaros mūsu skolā viesojās Latvijas Leļļu teātra kluba veidotā izrāde “Ielāps”.
Izrāde bija par rūķīti Diļļuku, kurš dzīvo rūķu ciemā un, kur katram Rūķu ciema iedzīvotājam ir sava nodarbošanās, tikai rūķim vārdā Diļļuks nekas nepadodas. Viss, kam viņš ķeras klāt, pārvēršas neveiksmē, un neviens pasaules rūķis netic Diļļuka sapņiem. Izrādē skolēni sekoja līdzi Diļļuka piedzīvojumiem un tam kā viņš iemācījās atkal noticēt sev un saviem sapņiem.
Izrādē bija nedaudz mūzikas un daudz atziņu, kas svētku dienās apciemo jebkura vidusmēra mietpilsoniska rūķa galvu.
#LatvijasSkolasSoma
Virtuālās realitātes nodarbībā “Es saprotu literāro daiļdarbu caur mākslu”
Rīgas Natālijas Draudziņas vidusskolas ceturto klašu skolēniem 3.novembrī Latvijas Skolas somas ietvaros bija iespēja piedalīties virtuālās realitātes nodarbībā “Es saprotu literāro daiļdarbu caur mākslu.
Nodarbībā skolēni iepazina mākslu, izmantojot tehnoloģiju iespējas. Leļļu un animācijas izrādi skolēni skatījās virtuālajā realitātē, izmantojot 3D brilles. Planetārijā tiek izmantotas ciparu tehnoloģijas, kas ne tikai ļauj demonstrēt zvaigžņotas debesis un izplatījumu visā tās daudzveidībā, bet arī ļauj izveidot unikālu “grimšanas efekta klātbūtni” tā, ka tas pilnībā apvij jaunieti un viņa redzes loku.
Skolēni pēc pasākuma bija ļoti priecīgi par piedzīvoto un atzina, ka šādā, kreatīvā veidā viņi esot spējuši ļoti labi uztvert stāsta domu. Dažas no skolēnu atsauksmēm aplūkojamas galerijā.
#LatvijasSkolasSoma
Tiešsaistes nodarbību “Galvaskauss”
9.c klase izmantoja iespēju un Latvijas Skolas somas ietvaros apmeklēja tiešsaistes nodarbību “Galvaskauss”. Zīmēšanas nodarbībā skolēni muzeja speciālista/mākslinieka vadībā iemācījās, kā uzzīmēt anatomiski precīzu galvaskausu. Izmantojot teorētiskajā daļā iegūtās zināšanas, skolēni varēja pielāgot savu zīmējumus, lai attēlotu dažāda vecuma vai dzimuma galvaskausus.
Skolēnu atsauksmes dalās, bet pārsvarā skolēni bija priecīgi par piedzīvoto un jaunajām iemaņām
#LatvijasSkolasSoma
Mākslas studijas nodarbības
Oktorbra sākumā Skolas somas ietvaros pirmajām un otrajām klasēm norisinājās gleznotājas Aijas Princes un Daigas Kaufmanes mākslas studijas piedāvātā nodarbība, kur skolēni iepazinās ar tradicionālās un netradicionālās glezniecības tehnikām un paši aktīvi līdzdarbojās, eksperimentēja un tādējādi guva jaunas iemaņas. Skolēni vēroja atšķirības strādājot ar krāsām un smiltīm.
Nodarbības noslēgumā katrs skolēns veidoja savu, smilšu glezniņu, kuru varēja arī ņemt līdzi.
Skolēni ļoti pozitīvi atsaucās uz pasākumu, īpaši esot paticis veidot savu, smilšu glezniņu.
#LatvijasSkolasSoma
Koncertlekcija “Es mīlu Tevi, Latvija”
Rīgas Natālijas Draudziņas vidusskolas 5. un 6. klases šī gada 15.septembrī piedalījās koncertlekcijā “Es mīlu Tevi, Latvija”. Lekciju vadīja Mikus un Arta Abaroniņi.
Koncertlekcija, kas veidota kā dziesmu spēle, kuras laikā skolēni izpētīja Latvijas mantojumu estrādes mūzikā, uzzināja jaunas lietas ne tikai par mūsu muzikālo mantojumu, bet arī citām kultūras vērtībām, iepazina folkloras mantojumu un noskaidroja, kā latvieši svin svētkus dažādos novados, kopīgi skaidroja ticējumus un no jauna atklāja lietas, ar kurām Latvijā visi varam lepoties.
Skolnieki bija ļoti aktīvi un ar lielu prieku piedalījās visās pasākuma aktivitātēs. Dažas no skolēnu atsauksmēm aplūkojamas fotoattēlos.
#LatvijasSkolasSoma
Šī gada 30.maijā Rīgas Natālijas Draudziņas vidusskolas 6. a klases skolēni piedalījās SIA “Prima Tour” organizētā ārpusklases nodarbībā, vēsturiskajā orientēšanās spēlē “Vecrīgas pētnieks”.
Atsauksmes galerijā.
#LatvijasSkolasSoma
Izzinošajā nodarbība “Vecrīgas pētnieks” 4.b kl.
Rīgas Natālijas Draudziņas vidusskolas 4.b klase šī gada 11.maijā piedalījās SIA Primatour organizētajā vēsturiskajā orientēšanās spēlē “Vecrīgas pētnieks”.
#LatvijasSkolasSoma
Rīgas Natālijas Draudziņas vidusskolas 10.a klases skolēni šī gada 27. aprīlī piedalījās SIA “Prima Tour” organizētā ārpusklases nodarbībā, vēsturiskajā orientēšanās spēlē “Rīgas Jūgendstils”.
Atsauksmes:
– Man tā kopumā patika, bet protams ir arī savi mīnusi. Patika tas, ka pamanīju daudz, ko jaunu ko nekad nebiju redzējusi. Mīnusi ir tādi, ka objekti nav viens pie otra. Gribētos, lai objekti ir tuvāk viens pie otra. Kā arī laiks likās par maz, lai paspētu uz apskatīt visu. Bet kopumā patika.
– Būtu bijis labāk, ja nebūtu pūtis tik liels vējš. Orientēšanās bija interesanta un varēja iemācīties, kaut ko jaunu. Bija forši ka var pavadīt liku ārā no skolas un tāpat kaut ko iemācīties. Prasījās vairāk laika, lai to visu izdarītu.
– Man likās pastaiga bija interesanta, bet bija arī lietas, kas man nepatika, piemēram, dažu objektu atrašanās vieta pret nobeiguma vietas punktu.
– Patika apskatīt jūgendstila ēkas, iepazīt Rīgas arhitektūru, uzzināt kaut ko jaunu par Rīgu.
– Man patika radošums un tas, ka bija pa grupām un katra grupa pildīja uzdevumus bez uzraudzības, patika arī tas, ka notika stundu laikā.
– Man nepatika, ka bija auksti, bet to nevar kontrolēt, nebija pārāk ilgi, nedrīkstēja izmantot transportu vai ieejiet veikalā.
– Šo dienu es pavadīju ar aizrautību, apskatot dažādas jūgendstila ēkas Rīgā. Ikdienā, pārvietojoties Vecrīgā, mēs neredzam visu skaisto, kas atrodas mums apkārt – tās mums liekas parastas, vienveidīgas lietas, tomēr iepazīstinot tuvāk Vecrīgas arhitektūru, varēja redzēt daudz detaļas, kas padara mūsu centru par skaistu, unikālu un vēsturisku vietu.
– Pasākums bija ļoti interesants, iespēja uzzināt, ko jaunu un pavadīt laiku ārā ar klases biedriem, izbaudot pavasara sauli. Uzņemtās bildes un video ilgi paliks atmiņā, īpaši pats process.
– Man patika, ka mēs paši varējām izvēlēties, uz kuru ielu iet, lai redzētu jūgendstila ēkas. Grupu darbs, uzdevumi, fotografēšanas, selfiji.
– Bija jautri grupās pastaigāt pa Rīgu un apskatīt jūgendstila ēkas. Lielākā daļa no uzdevumiem bija diezgan labi izdomāts, toties 2 stundas laika nebija pietiekami, lai to visu varētu izpildīt.
#LatvijasSkolasSoma
Rīgas Natālijas Draudziņas vidusskolas 8.a klase šī gada 31. martā piedalījās Biedrības “DrKT” organizētajā ejamizrādē – audiopastaigā “Aleksandrs un Čaks”.
Skolēnu atsauksmes par dalību:
Patika- bija interesantas vietas un daudz jauna varēju uzzināt par stāstā iekļautām ēkām. Varēja arī uzzināt par vēsturi un slaveniem cilvēkiem, viņu ģimenēm.
Nepatika- filmiņu skatoties, nevarēja paiet ne uz priekšu, ne atpakaļ un, kad izgāja ārā, nevarēja tikt iepriekš klausītā vietā. Bija nepiemērots laiks, jo bija ļoti auksts.
Kopumā man patika, bet ir jāpiedomā vēl mazliet, lai varētu klausīties arī izejot laukā no vietnes.
Patika, jo bija interesants stāsts un pati ideja ļoti laba! Nepatika, ka bija auksts laiks, bet tas nav sastīts ar ekskursiju. Un nepatika tas, ka dažreiz stāstījums ieilga pēc brīža, kad nonācām galamērķī.
Nebija piemēroti laikapstākļi. Nepatika, jo audio gids, manuprāt, bija ierunāts par ilgu.
Man patika, jo bija interestanti staigāt pa Rīgu ar klasesbeidriem un draugiem. Bija interesanti salīdzināt cik tālu audiostāsta esam un interesanti dzirdēt, ko citi domāja par šo visu.
#LatvijasSkolasSoma
Izzinošajā nodarbība “Vecrīgas pētnieks” 3.b kl.
Sadarbībā ar projektu “Skolas soma” 3.b klasei 13.04. bija iespēja piedalīties “Prima tours” izzinošajā nodarbībā “Vecrīgas pētnieks”. Skolēni iepazinās ar Vecrīgu caur spēles elementiem. Aktivitāte tika veidota kā sacensības. Klase tika sadalīta 3 komandās. Katra komanda, izmantojot IT tehnoloģijas iepazina Vecrīgas ēkas, leģendas, personības, ielas, arhitektūru u.c. kā arī atbildēja uz dažādiem jautājumiem.
#LatvijasSkolasSoma
Kultūrizglītojoša āra nodarbība orientēšanās spēle “Vecrīgas pētnieks”
Šī 24. marta pusdienlaikā Rīgas Natālijas Draudziņas vidusskolas 5. a klases skolēni devās uz Vecrīgu, lai “Latvijas skolas somas” ietvaros piedalītos izzinošā orientēšanās spēlē “Vecrīgas pētnieks”, ko vadīja SIA “Prima Tour” vēstures pētnieks Aleksejs Lukjančikovs ar saviem palīgiem.
Bērni tika sadalīti vairākās grupās, katrai grupai tika dota karte, kurā bija redzami dažādi pieturas punkti. Kartē atzīmētie punkti un veicamie uzdevumi bija saistīti ar dažādiem nozīmīgiem Vecrīgā atrodamiem objektiem – baznīcām, namiem un pieminekļiem. Skolēni apskatīja vecpilsētu no cita skatpunkta: “Šoreiz mēs nebijām tikai garāmgājēji, bet gan uzzinājām, kam ejam garām, nākamreiz, ejot cauri Vecrīgai, nebūšu tikai garāmgājējs, bet jau zināšu vairāk par savu pilsētas vēsturi un varēšu par to pastāstīt arī saviem draugiem”.
Pateicamies “Skolas somai” par piedāvāto iespēju!
#LatvijasSkolasSoma
Vēsturiskā orientēšanās spēle “Rīgas Jūgendstils”
24.martā Rīgas Natālijas Draudziņas vidusskolas 9.b klases skolēni kopā ar savu klases audzinātāju piedalījās SIA Prima tour organizētajā vēsturiskajā orientēšanās spēlē “Rīgas Jūgendstils”.
- Ekskursijas laikā klase uzzināja jaunu informāciju un interesantus faktus par Jūgendstilu. Bija iespēja apskatīties un izpētīt šī stila mājas, kā arī kvalitatīvi pavadīt laiku ar klasesbiedriem. Patīkami bija pastaigāt pa Rīgu nevis sēdēt skolas solā.
- Ekskursija bija ļoti interesanta, interaktīva. Mums ļoti patika iepazīt jūgensdtilu Rīgas ēkās. Gidi bija ļoti atsaucīgi un jautri. Paldies no grupas “foršiņie”.
- Šī ekskursija man likās ļoti iespaidīga. Mūsu grupai bija izdevies orientēties pa Rīgas ielām un uzzināt par tām jaunu informāciju. Pati pastaiga varēja likties diezgan nogurdinoša, bet interesanta. Visiem ļoti patika pastaiga pa Vecrīgu, bet dažiem nepatika garā staigāšana. Kopumā visi beigās laimīgi un priecīgi par uzvaru!
- Skolotājas iespaidi –
• Labi izdales materiāli;
• Veiksmīgs komunikācijas stils ar skolēniem;
• Divi vienā – iespēja komandā apskatīt un saskatīt skaisto + intensīva pastaiga ar uzdevumu;
• Rotaļīgā noskaņā apgūtā atprasīšana un komandu reitinga sastādīšana.
#LatvijasSkolasSoma
Valmieras teātra izrāde “Slinkums”
21. martā Rīgas Natālijas Draudziņas vidusskolas 1. a klases skolēniem, programmas “Latvijas Skolas soma” ietvaros, bija iespēja kopā ar klasi noskatīties digitalizētu Valmieras teātra izrādi “Slinkums”.
1. a klases skolēnu pārdomas pēc izrādes:
• Es iemācījos , ka nevajag slinkot. Man patika aktieris, kurš atveidoja skolotāja lomu, jo tas bija smieklīgi. (Leo)
• Es uzzināju, ka nevajag slinkot, jo tad var nokavēt pulciņus. Man patika slinkuma prezentācija. (Elizabete)
• Es sapratu, ka labāk nekad nevajag slinkot. Man patika sliņķu karalis. (Daniels)
• Es uzzināju, ka nevajag ēst neveselīgu ēdienu, jo tad visi paliek dusmīgi. Man patika, kā skolotājs mācīja bērnus. (Edgars K.)
• Es sapratu, ka nevar katru dienu ēst čipsus un kolu. Man patika, ka izrādes beigās abi puiši aizgāja uz futbolu. (Krišjānis)
• Es uzzināju, par ko aktieri bērnībā vēlējās kļūt, kad izaugs lieli. Man patika skolotājs. (Valērija)
• Es sapratu, ka vajag ēst veselīgi. Man patika prezentācijas gatavošanas treniņš. (Edgars V.)
• Es iemācījos, ka nevajag slinkot. Man patika, kā meitene un puisis izlikās par mammu un tēti. (Roberts)
• Es sapratu, ka ja tu nokavē skolu, tu nokavē labas lietas. Nedrīkst visu laiku našķoties! Man patika, ka tā meitene bija ļoti gudra! (Gustavs K.)
• Es uzzināju, ka nedrīkst slinkot. Man patika skolotājs. (Gustavs G.)
• Es sapratu, ka vajag pildīt mājasdarbus. Man patika, kā bērni spēlējās ar kreklu. (Emily)
• Es uzzināju, ka mammas un tēti arī mēdz slinkot. Man patika, kā abi puiši muļķojās un ka izrādes beigās viņi aizdzina slinkumu. (Dārta)
• Es iemācījos to, ka ja kādam ir garlaicīgi un viņam ir slinkums, šo cilvēku var uzaicināt uz treniņu.
• Es nezināju, ka vecāki var būt tik slinki. Man patika, ka puisi uzaicināja uz treniņu. (Didzis)
• Es sapratu, ka slinkot nedrīkst! Man patika , ka puiši gāja uz pulciņiem. (Fridrihs)
• Es sapratu, ka nedrīkst visu dzīvi slinkot! Man patika, kā meitene uztaisīja ritentiņus un špagatu! (Karlīna)
• Es uzzināju, ka nedrīkst slinkot un ir daudz jāsporto. Man patika skolotājs. (Emīls)
• Es iemācījos, ka ir jāiet uz pulciņiem un cītīgi jāmācās. Man patika, kā draugi aizbiedēja slinkumus. (Roberta)
• Es iemācījos dzejolīti “Slinkum, slinkum, laid mani vaļā! Tev sitīs , man sāpēs!” Man patika, ka tika izveidota slinkuma prezentācija. (Paula)
• Es sapratu, ka vienmēr vajag izpildīt mājasdarbus! Man patika, ka izrādes beigās neviens vairs nebija slinks. ( Patrīcija)
#LatvijasSkolasSoma
Kultūrizglītojoša āra nodarbība orientēšanās spēle “Rīgas Jūgendstils” 8. c
10. martā Rīgas Natālijas Draudziņas vidusskolas 8. c klases skolēni un klases audzinātāja, programmas “Latvijas Skolas soma” ietvaros, piedalījās “Prima Tour” organizētā ārpus klases nodarbībā “Rīgas Jūgenstils” .
Skolēniem āra nodarbība ļoti patika, jo tā bija iespēja savādāk ieraudzīt to Rīgas daļu, kur tik bieži netiek staigāts un uzzināt daudz ko jaunu, kam ikdienā, ejot garām, nepievērtu uzmanību. Par pašu pasākumu – katra klase tika sadalīta vairākās komandās, divu stundu laikā katrai komandai jāatrod vairāki objekti, katrā objektā veicams kāds uzdevums.
8. c klases klases audzinātājs atsauksmes “Viss precīzi un laikā. Vadītājs no “Prima Tours” ar lielisku humora izjūtu. Bērni bija ieinteresēti, smaidīgi un azartiski. Cik runāju ar bērniem, tikai labākās atsauksmes, pat izteikums, ka labākais pasākums ārpus skolas telpām. tagad gaidām diplomus no “Prima Tour”.
#LatvijasSkolasSoma
Digitālais koncerts “DAGAMBA feat. TCHAIKOVSKY un LudwigVanRammstein” 10. b klasei
11. februāri Rīgas Natālijas Draudziņas vidusskolas 10. b klases skolēniem, programmas “Latvijas Skolas soma” ietvaros, bija iespēja kopā ar klasi mūzikas, stundas ietvaros, piedzīvot unikālu digitālu koncertu DAGAMBA feat. TCHAIKOVSKY un LudwigVanRammstein – starpžanru mūzikas iepazīšana. Mācību stundu mērķis bija skolēniem parādīt, ka ne vienmēr klasiskās mūzikas žanrs ir garlaicīgs.
Grupa “Dagamba” sevi sauc par klasiskās mūzikas huligāniem. Ar vārdu “huligāns” ierasti tiek sasaistītas sliktas asociācijas, taču šajā koncertā grupa vēlējās parādīt, ka huligāni var būt izglītoti, talantīgi, nest vēstījumu plašākai publikai, un apgāzt stereotipus, ka klasiskā mūzika ir garlaicīga un kurš vispār klausās Bēthovenu! Projekta filmēšana tika organizēta 18.gs. iecienītākajā rīdzinieku koncertvietā – Melngalvju namā, iegūstot ne tikai akustiski, bet arī vizuāli un mākslinieciski baudāmu digitālo koncertpieredzi.
Nedaudz par pašu digitālo koncertu no skolēnu atsauksmēm –
• Bija laba mūzika un interesants filmēšanas stils.
• Bija interesanti dzirdēt un redzēt kā dažādi mūzikas stili tiekas.
• Ja liktu vērtēt no 1 – 10, tad mans vērtējums būtu 6. Mūzika laba, video ne tik labs.
• Interesants video filmēšanas stils.
• Bija interesanti redzēt vecās klasiskās dziesmas grupas “Dagamba” izpildījumā.
• Ļoti skatāms digitālais koncerts.
• Es labprāt vēlreiz noskatītos!
• Bija labi, bet ne pa manai gaumei.
• Interesants koncerts un video, kas ieinteresē skatīties. Vēstures notikumu stāstījums paplašina pašu video.
• Video koncerts bija ekskluzīvs. Varēja redzēt, ka tajā ieguldīts liels darbs.
• Koncerts bija labs. Ļoti prasījās pēc jaudīgām atskaņošanas tumbām, lai vairāk izjustu “Dagamba”.
#LatvijasSkolasSoma
Valmieras teātra izrāde “Slinkums”
Februāra un marta mēnesī Rīgas Natālijas Draudziņas vidusskolas jaunāko klašu (1.b, 1.c, 2.a, 2.b, 2 c, 3.a, 3.b, 4.a, 4.c un 5. b klase) skolēniem, programmas “Latvijas Skolas soma” ietvaros, bija iespēja kopā ar klasi noskatīties digitalizētu Valmieras teātra izrādi “Slinkums”.
Nedaudz par izrādi – “Trīs draugiem skolā tiek uzdots uzdevums, diemžēl ne visi no viņiem ir tik čakli, lai to izpildītu, taču viņiem tiek dota otra iespēja. Slinkākais no draugiem piedāvā iespēju pārējiem doties uz Sliņķu zemi. Tā ir vieta, kur pašam it nemaz nav jāpiepūlas, tur ir spilvens, kas mācās tavā vietā, ēdiens, kas pats apēdās un sporta stundās notiek treniņi slinkošanā. Šī pasaule šķiet ļoti kārdinoša, tā var sevī ievilkt un vairs nelaist vaļā. Slinkums kādreiz piemeklē ikvienu no mums un ir pat veselīgi dažkārt paslinkot, bet ir jābūt uzmanīgiem, jo pārāk ilga slinkošana ir kaitīga veselībai un prātam”
4. a klases skolēnu atsauksmes pēc izrādes:
* Man patika izrāde. Sapratu, ka nevajag slinkot, jo tad tu vari palaist garām turnīru vai Dziesmu un deju svētkus. Man arī bija iespēja braukt uz Rēzekni uz futbola sacensībām, bet slinkuma dēļ neaizgāju uz treniņu un mani neizvēlējās (Jēkabs)
* Mani sauc Anna. Tā izrādes daļa par Annu, kura spēlē spēles telefonā un neatver grāmatu, mani pamācīja, un, cerams, ka šodien sākšu lasīt! Un man patika smieklīgais skolotājs. Noteikti braukšu uz Valmieru un skatīšos vēl teātri. (Anna)
* Nevajag slinkot, jo vari nokavēt visu labāko. Nevajag būt sliņķim, jo tad būs jādara grūtākās lieta divas reizes. (Pauls)
* Man šajā izrādē ļoti patika, kā aktieri izmantoja dažādus interesantus vārdus. Es uzzināju, ka vecāki arī var būt slinki.
* Es iemācījos to, ka dažreiz vajag paslinkot, bet, ja cilvēks bieži slinkos, tas nebūs labi viņa veselībai. (Kristaps Ralfs)
#LatvijasSkolasSoma
Digitālais koncerts “DAGAMBA feat. TCHAIKOVSKY un LudwigVanRammstein”
No 7. februāra līdz 10. februārim Rīgas Natālijas Draudziņas vidusskolas 6. c, 9. a un 9. c klasee skolēniem, programmas “Latvijas Skolas soma” ietvaros, bija iespēja kopā ar klasi mūzikas, stundas ietvaros, piedzīvot unikālu digitālu koncertu DAGAMBA feat. TCHAIKOVSKY un LudwigVanRammstein – starpžanru mūzikas iepazīšana. Mācību stundu mērķis bija skolēniem parādīt, ka ne vienmēr klasiskās mūzikas žanrs ir garlaicīgs.
Grupa “Dagamba” sevi sauc par klasiskās mūzikas huligāniem. Ar vārdu “huligāns” ierasti tiek sasaistītas sliktas asociācijas, taču šajā koncertā grupa vēlējās parādīt, ka huligāni var būt izglītoti, talantīgi, nest vēstījumu plašākai publikai, un apgāzt stereotipus, ka klasiskā mūzika ir garlaicīga un kurš vispār klausās Bēthovenu! Projekta filmēšana tika organizēta 18.gs. iecienītākajā rīdzinieku koncertvietā – Melngalvju namā, iegūstot ne tikai akustiski, bet arī vizuāli un mākslinieciski baudāmu digitālo koncertpieredzi.
Nedaudz par pašu digitālo koncertu no skolēnu atsaukmēm –
• Koncertlekcija bija ļoti enerģisks.
• Visvairāk patika lekcijas vadītājs – ļoti spilgta personība, kurš māk ļoti labi izklāstīt savas domas un faktus.
• Visvairāk patika telpu izskats, Melngalvju nams, mūzikas spēles efekti.
• Temps!
• ‘’Black swan’’, ‘’Riekstkodis’’.
• Skatoties šo koncertlekciju parādījās emocijas kā ‘’amerikāņu kalniņos’’. Man ļoti patika.
• Es uzzināju, ka ‘’Rammstein’’ ir daudz populārāka grupa nekā es domāju.
• Man patika, ka tika doti interesanti fakti par mūziku.
• Iespaids bija ļoti labs, koncertlekcija bija veidota ļoti profesionāli, kā arī mūzika bija skaista un izbaudāma.
• Jaunas melodijas, skaņdarbi, fakti !
• Likās ļoti interesanti, ka var senas dziesmas, skaņdarbus “samiksēt” ar mūsdienu mūziku, ka var izveidot kaut ko tik labi skanošu.
• Iepazinos ar grupu ‘’DAGAMBA’’.
• Bija ļoti labi nofilmēts! Labs video, efekti!
• Man ļoti patika šī koncertlekcija, jo tā bija interesanta un noteikti kaut kas jauns un neredzēts.
• Patika – kā video tika samontēts, kā muzikanti izskatās, patika atmosfēra.
• Iespaidīgs priekšnesums, kopumā patika, augsta kvalitāte!
• Es negaidīju, ka tik labi varētu savienot rokmūziku ar klasisko mūziku.
• Nepatika, ka par maz stāstīja.
#LatvijasSkolasSoma
Izrāde “Slinkums”
8. februārī Rīgas Natālijas Draudziņas vidusskolas 3. c klases skolēniem, programmas “Latvijas Skolas soma” ietvaros, bija iespēja kopā ar klasi noskatīties digitalizētu Valmieras teātra izrādi “Slinkums”.
Nedaudz par izrādi – “Trīs draugiem skolā tiek uzdots uzdevums, diemžēl ne visi no viņiem ir tik čakli, lai to izpildītu, taču viņiem tiek dota otra iespēja. Slinkākais no draugiem piedāvā iespēju pārējiem doties uz Sliņķu zemi. Tā ir vieta, kur pašam it nemaz nav jāpiepūlas, tur ir spilvens, kas mācās tavā vietā, ēdiens, kas pats apēdās un sporta stundās notiek treniņi slinkošanā. Šī pasaule šķiet ļoti kārdinoša, tā var sevī ievilkt un vairs nelaist vaļā. Slinkums kādreiz piemeklē ikvienu no mums un ir pat veselīgi dažkārt paslinkot, bet ir jābūt uzmanīgiem, jo pārāk ilga slinkošana ir kaitīga veselībai un prātam”
Dažas skolēnu atsauksmes pēc izrādes:
Tomass – “Man patika kā izrādes varoņi cīnijās ar slinko karali. Es sapratu, ka nevajaga būt sliņķim.”
Frederiks – “Man ne pārāk patika kā tika prezentēts slinkums.”
Doreta – “Man visvairāk patika skolotājs, kurš bija smieklīgs un jautra. Nepatika aina, kad varonis Oskars apēda ēdienu un viņam pēc tam palika no tā slikti.”
Dārta – “Man patika, kad mainījās izrādē tēli. Es iemācījos, ka nevajag slinkot, jo tad tā visa dzīve paiet garām.”
Matilde – “Man patika, kad izrādē bija slinkuma policija.”
Žaklīna – “Es uzzināju, ka jāmācās un jāklausa vecāki. Teātra izrāde bija ļoti “forša”.”
Everts – “Es sapratu, ka nevajag slinkot, jo tā var darbu pazaudēt.”
#LatvijasSkolasSoma
Koncertlekcija “Ceļojums Gadalaikos. Ziema”
3. februārī Rīgas Natālijas Draudziņas vidusskolas 5. c klases skolēniem, programmas “Latvijas Skolas soma” ietvaros, bija iespēja kopā ar klasi noskatīties digitalizētu koncertlekciju “Ceļojums Gadalaikos. Ziema”.
Nedaudz par pašu koncertlekciju – “Koncertlekcijas “Ceļojums Gadalaikos. Ziema” programmā iekļauti populāri latviešu komponistu (Arvīds Žilinskis, Mārtiņš Brauns, Raimonds Pauls) un dzejnieku radīti skaņdarbi, kas vēsta par gadalaikiem, it īpaši par ziemu! Protams, arī par Saulgriežiiem tautasdziesmās, svētku korāļos, teātra un kino mūzikā, kā arī pasaules mūzikā – Antonio Vivaldi, Pēteris Čaikovskis, Holivudas leģendas un daudz, daudz citas visiem iemīļotas dziesmas! Caur vizuāli krāšņo un muzikāli bagātīgo programmu un atraktīvo it visā, talantīgie mūziķi Rūta Dūduma un Jānis Ķirsis skolēniem vēlas likt uzzināt par Latvijas gadalaikiem kultūras un vēstures kontekstā, tā ļaujot labāk iepazīt literatūras, mūzikas un mākslas klātbūtni.”
5. c skolēnu atsauksmes pēc koncertlekcijas noskatīšanās skatīt foto.
#LatvijasSkolasSoma
2021. gads:
Rokopera “Mauglis”
Decembra sākumā Rīgas Natālijas Draudziņas vidusskolas 5. b, 7. b un 12. b klases skolēniem, programmas “Latvijas Skolas soma” ietvaros, bija iespēja kopā ar klasi noskatīties attālināti digitalizētu rokoperu “Mauglis”.
“Rokopera “Mauglis” ir pēdējo gadu vērienīgākais un krāšņākais muzikālais iestudējums bērniem un jauniešiem. Tajā piedalās aktieri un dziedātāji Igors Siliņš, Kārlis Tols, Aija Dzērve, Juris Vizbulis, Edgars Lipors, Elīna Bojarkina, Rihards Zelezņevs (“Spēlmaņu nakts” godalgas “Gada labākais jaunais aktieris laureāts), Jānis Kirmuška, Māris Skrodis, Rūdolfs Trēziņš, Juris Millers, Anatolijs Kreipāns, Jēkabs Reinis (godalgas “Lielais Kristaps” laureāts) un Jānis Skanis, kā arī tautas deju kolektīva “Dzintariņš” dalībnieki. Izrādē piedalās arī mūziķi Mārtiņš Brauns, Aivars Gudrais un Ernests Mediņš. Iestudējumu veidoja režisors Jānis Mūrnieks.
Skolēnu atsauksmes par rokoperu:
5. b klase – Izrāde ļoti patika, jo tā nebija bērnišķīga, ļoti interesanta un pamācoša. Uzzinājām, ka vilki un lāči patiesībā nav riebīgi un dusmīgi, jo tā viņi tikai aizsargājas. Galvenais varonis ir Mauglis – puisēns, kurš pazuda džungļos, un viņu savā barā pieņēma vilki. Tie Maugli izaudzināja un iemācīja izdzīvot un aizstāvēties džungļos.
7. b klase – Izrāde patika, bet tomēr likās nedaudz par bērnišķīga. Interesanti bija skatīties izrādi kopā ar klasi pie liela ekrāna skolā – klasē. Varbūt lielāki iespaidi par izrādi būtu, ja to redzētu klātienē. Paldies “Latvijas Skolas somai”, ka dažādojat skolas dzīvi.
12. b klase – “Mauglis” ir plaši zināms stāsts, kuru režisoram Jānim Mūrniekam ir lieliski izdevies pārveidot ļoti baudāmā rokoperā. M. Brauna mūzika palīdzēja labāk iejusties stāstā, muzikālais pavadījums bija ļoti patīkams. Izrāde ir viegli uztverama, kā arī ļoti krāšņa ar patīkamu aktieru dziedājumu un precīzu dzīvnieku attēlojumu. Bija interesanti saskatīt dzīvnieku un cilvēku līdzīgās rakstura īpašības gan labās, gan nepatīkamās. Tomēr ne visām gaumēm varētu patikt, ka rokopera ir vairāk domāta pamatskolas un jaunāka vecuma bērnu auditorijai. Dažiem izrāde likās pārāk pārspīlēta ar maskām un dzīvnieku skaņām, kā arī bija viedokļi, ka sižets ir par garu un pazūdot interese skatīties. Taču kopumā izrāde “Mauglis” bija ļoti patīkama un aizraujoša ar dinamiku un ritmu kustībās un dziedājumā.
#skolassomaRiga, #LV100
Nacionālā teātra izrāde “Sudraba slidas”
Decembra sākumā Rīgas Natālijas Draudziņas vidusskolas 5. a un 5. c klašu skolēniem, programmas “Latvijas Skolas soma” ietvaros, bija iespēja attālināti, kopā ar klasi noskatīties Nacionālā teātra muzikālu izrādi “Sudraba slidas” (izrādes autore Mērija Meipsa – Dodža).
“Sudraba slidas” ir viens no pazīstamākajiem Ziemassvētku stāstiem, kas aizved uz 19. gadsimta Holandi – tās aizsalušajiem kanāliem, pa kuriem bērni skrien ar slidām, vējdzirnavām, kas griežas ziemas vējos, un mājām, kurās mīt mazie holandiešu bērni, paēduši, silti apģērbti un laimīgi. Tikai pašā pilsētiņas nomalē, pussabrucis un pelēks, slejas kāds trūcīgs namiņš, kurā dzīvo mazā Grētele, viņas krietnais brālis Hanss, viņu vienmēr norūpējusies, darbos nogurusī mamma un slimais tēvs, kurš pēc nelaimes gadījuma uz dambja ir zaudējis atmiņu un neatceras to, kur noglabājis paprāvu naudas summu. Tuvojas slidošanas sacensības, visiem bērniem ir slidas, izņemot Grēteli un Hansu. Bet, izrādās, dzīve bagātos bērnus nebūt nav padarījusi skopus un ļaunus, viņu sirdis nepieņem to, kas viņiem šķiet netaisns – cilvēku šķirošanu pēc viņu maka biezuma, un notiek brīnumi… Izrāde vecākiem, kas vēlas saviem bērniem uzdāvināt ticību brīnumam un pārliecību, ka laba sirds ļauj pārvarēt visus šķēršļus par spīti tam, cik daudz naudas tev makā. Un, protams, bērniem.
Skolēnu atsauksmes par izrādi:
5.a klase – “ Kādā sniegotā 1. decembra rītā mēs devāmies uz teātri. Mazliet citādāku teātri. Trīs zvanu vietā dzirdējām tikai vienu, svinīgās drēbes nomainīja ierastās kedas un t-krekls, bet prožektoru vietā izslēdzās klases gaismas. Ārā sniga sniedziņš, lai pilnībā radītu Ziemassvētku noskaņu.
Elektroniskajai tāfelei ieslēdzoties, mēs bijām nokļuvuši Mērijas Meipsas-Dodžas muzikālajā izrādē “Sudraba slidas”. Stāsts mūs aizveda uz Holandi, kur dzīvoja mazā Grētele un viņas lielais brālis Hanss. To, kas tad notiek tālāk, jums būs jāuzzina pašiem! Varam pateikt priekšā tikai to, ka izrāde bija ļoti pamācoša. Izrādē redzētais lika domāt par tādām vērtībām, kā piedošana, cieņa, nepadošanās, izpalīdzība un sapratne citam pret citu. Kāda mums likās šī izrāde? Varam kopīgi teikt, ka izrāde bija interesanta, pilna brīnumiem, tajā bija daudz dzīves pamācību, bet tajā pašā laikā arī daudz humora un smieklu.” (pielikumā 5. a klases skolēnu zīmējumi).
5.c klase – savās pārdomās dalījās uz virtuālās “padlet” sienas. (pielikumā foto no 5. c klases “padlet sienas”). #skolassomaRiga, #LV100
Koncertlekcija “Lāčplēša dienā”
Par godu 11. novembrim, Lāčplēša dienai, pazīstamie jaunās paaudzes mūziķi – dziedātāja Rūta Dūduma-Ķirse un komponists Jānis Ķirsis bija radījuši audiovizuālu koncertlekciju “Lāčplēša dienā”. Koncertlekciju attālināti noskatijās Rīgas Natālijas Draudziņas vidusskolas 6.a, 7. a, 7. c, 8. b, 10. a, 10. b, 11. a, 11. b un 12. a klase.
Koncertlekcija bij izglītojošs, muzikāls stāsts par Latvijas vēstures notikumiem Lāčplēša dienā, kas šodien tiek svinēta, atceroties un godinot visus, kuri izcīnījuši neatkarīgu Latvijas valsti.
Koncertlekcijas muzikālo vēstījumu papildināja vēsturiski fotouzņēmumi, video fragmenti, kā arī skolēniem sagatavotas darba lapas, kuras bija jāaizpilda pēc koncertlekcijas noskatīšanās.
Skolēnu atbildes uz vienu no jautājumiem “Kā tu atzīmē Lāčplēša dienu?”:
1) Aizdedzu svecīti kādā no piemiņas vietām. (Kristers, 7. a klase)
2) Klausos patriotiskas dziesmas.11.novembrī dodamies pie Rīgas pils nolikt svecīti. (Dāniels, 7. a klase)
3) Mēs katru gadu liekam svecītes pie prezidenta pils, 11. novembra krastmalas sienas, arī mājās aizdedzinām svecītes pie loga. Noskatāmies raidījumus, kas tiek translēti par godu šai dienai. Kad nebija Covid-19, mēs arī devāmies uz armijas parādi.
(Kristers, 7. a klase)
4) Parasti ejot uz krastmalu likt svecītes, doties uz kādu restorānu kopā ar ģimeni. Šogad skatījāmies latviešu kara filmas. (Jēkabs, 7. a klase)
5) Es Lāčplēšu dienu atzīmēju noliekot svecīti krastmalā pie prezidenta pils.
(Anna, 7. a klase)
6) Ar ģimeni noliekam svecītes un ieturam svinīgu maltīti un skatāmies kādas latviešu filmas. (Enija, 7. a klase)
7) Pie mājas izkaram karogu, iededzam sveces un pavadām laiku kopā ar ģimeni.
(Katrīna, 10. a klase)
8) Braucu kopā ar ģimeni uz 11. novembra krastmalu, lai noliktu svecīti un atcerēties par kritušajiem strēlniekiem, kuri ieguva mūsu valsts neatkarību. (Renārs, 10. a klase)
9) Mēs parasti ar ģimeni dodamies lāpu gājiena un pēc tam dodamies uz 11.novembra krastmalu nolikt svecītes pie mūra.(Kristiāna, 10. a klase)
10) Mēs ar ģimeni dodamies aizdedzināt svecīti pie Rīgas pils. Pēc tam dodamies uz Brāļu kapiem, kur arī aizdedzinām svecīti. Šogad to nevarējām darīt, tāpēc kopā ar ģimeni un vecāku kolēģiem aizdedzinājām svecītes pie “sirds” dobes Stradiņu Slimnīcas pagalmā. (Emīls, 11. a klase)
11) Lāčplēša dienu es svinu ģimenes lokā ar svētku mielastu un svecīšu nolikšanu Daugavas krastmalā. (Rauls, 12. a klase)
#skolassomaRiga, #LV100
Skaties pašmāju filmas kopā ar klasi!
Rīgas Natālijas Draudziņas vidusskolas divpadsmit klases novembra mēnesī, kā vienu no aktivitātēm programmas “Latvijas skolas somas” ietvaros, izvēlējās kinoteātra “Splendid Palace” piedāvāto digitalizēto filmu skatīšanos kopā ar klasi.
Latvijas kino ir mūsu kultūras būtiska sastāvdaļa, kas ir lielisks papildinājums izlasītai grāmatai, vēstures, literatūras stundai, sociālo zinību vai klases stundai.
“Splendid Palace” piedāvā rūpīgi atlasītu Latvijas jaunākā kino izlasi, kas audiovizuāli un laikmetīgi uzrunā bērnus un jauniešus. Klases izvēlējās dažāda žanra filmas, lai iepazītos ne tikai ar Latvijas kino režisoriem un aktieriem, bet ļautu izjust arī filmas mūzikas, montāžas, kostīmu mākslas nozīmi filmās.
Neliels ieskats skolēnu atsauksmēs par filmām pēc to noskatīšanās.
6.a klase, spēlfilma “Nameja gredzens”:
- Man patika ka šī filma bija ļoti labi uztaisīta. Man nepatika ka šajā filmā lielākā daļa cilvēku bija nežēlīgi. Spilgtākais moments no filmā redzētā ir kāzas.(Matīss)
- Man ļoti patīk filmas par seniem laikiem. Ļoti daudz vardarbisku skatu. (Edijs)
- Man patika tas, cik ļoti Namejs bija izveicīgi ātrs. Man nepatika tas ka filmēā bija daudz asiņainu ainu. (Bruno)
7.a klase, spēlfilma “Mammu, es tevi mīli”:
- Man patika tas, ka Raimonds kopā ar savu mammu lidoja aerodiumā. Man nepatika tas, ka Raimonds diezgan slikti rīkojās orķestrī ar meiteni, nozogot viņai naudu. (Alise)
- Ja es būtu Raimonds, tad es būtu nedaudz savādāk darījis. Es uzreiz parādītu piezīmi no skolas, lai nebūtu jācieš, kā Raimondam, kad viņš izplēsa piezīmi no dienasgrāmatas un neteica mammai neko. (Raiens)
- Man filma patika un nepatika vienlaicīgi. Patika, ka tā ir ļoti pietuvināta dzīvei. Tādas situācijas mēs varam redzēt visapkārt. Vecāki daudz strādā un viņiem nav laika. Attiecības starp skolēniem kā dzīvē. Nepatika ka filmā daudz necenzētu vārdu, bet tādus jau arī, laikam, daudzi jaunieši izmanto. Man likās nepareizas zēnu attiecības, viņu rīcība. Manuprāt, ja kāds draugs rīkojas nepareizi, par to viņam vajag pateikt, nevis klusējot, atbalstīt. Ļoti skumja likās viņu rīcība ar naudas zagšanu svešā dzīvoklī un naudas nozagšana muzikantam. (Kristers)
- Filma pamāca, kā var no mazām nepatikšanām iekulties lielās. Filma ir interesanta, pamācoša un parāda, ka nevajag baidīties no vecākiem, jo vecāki piedos un aizstāvēs. (Kristers)
- Filma bija interesanta un pamācoša. Nevajag skriet prom no mājām par sīkumiem un jāklausa sava mamma un, ja ir “savārītas lielas ziepes”, tad jāpastāsta savlaicīgi, lai problēma nepārvērās par lielām nepatikšanām.. (Everts)
- Filmas kameru novietojums bija fantastisks. Filmā attēlotie bērni nemazam neuzvedas līdzīgi parastam skolēnam (nejauki vai nedomā par sekām), saprotu ka daži skolēni tādi ir, bet manuprāt mūsu skolā tādu ir ļoti maz. (Jēkabs)
- Es domāju, ka šī filma ļoti reālistiski attēlo ģimenes, kurās vecākiem un bērniem nav pietiekoši labas attiecības. Mammai būtu jāiemācaa dēlam Raimondam manieres un uzvedība, un kam var un nevar uzticēties, kad nepieciešama palīdzība. (Evelīna)
- Tas tiešām bija sirdi plosošs stāsts un šī filma parāda, cik svarīgi ir labas attiecības ar saviem vecākiem un ģimeni. Tieši tas, ka šis stāsts ir tik universāls – ka tas var notikt jebkur, ar jebkuru, un jebkurā sabiedrībā, kur vien pastāv ģimenes modelis, kur vecāki ir aizņemti un bērni dzīvo savā vaļā – padara šo filmu ļoti saprotamu jebkuram visā pasaulē. (Patriks)
7.c klase, 8. c klase, vēsturiska kara drāma “Dvēseļu putenis”:
- Man patika kā filmā tika parādīta neatlaidība un patriotisms. Man nepatika veids kā filma tika filmēta, jo tās mērķauditorija bija vecāka gājuma cilvēki un es nespēju dziļi just līdzi filmas notikumiem. Spilgtākais moments filmā man atmiņā palicis, kad pēc ilga laika karojot, ieejot kādā mājā ēda cukurgraudiņus ar tik lielu prieku. (Dārta 7. c klases)
- Man patika tas, ka filma parāda par tiem laikiem par, kuriem es un daudzi citi daudz ko nezinām. Man patika tēli un filmas kvalitāte. Man patika filmā cīņas kadri. Man patika, kā filmā tika attainota vēsture par Pirmo pasaules karu un, kā viņi cīnījās par neatkarību. Man patika, ka Artūrs sagāja kopā ar Martu un beigu beigās viņi devās kopā uz mājām, kā arī man patika, kad Vanags tika godināts ar ordeni. Man patika ka filmas galvenais varonis filmas sākumā bija vārgulis, nepārliecināts puika, bet filmas beigās viņš bija pārliecināts, spēja vadīt citus, bezbailīgs. Man arī patika filmas specefekti un tas, cik tā bija reālistiska. (8. c klase)
- Man nepatika tas, ka filmai bija tomēr par mazs budžets un tāpēc nevarēja izdarīt, ko labāku. Man nepatika, ka šī filma ir romāns (lielākā daļa). Man nepatika ,kā nošava galvenā varoņa Artūra mammu un viņš karā zaudēja savu tēvu un brāli. Man nepatika filmas traģiskie skati, kā Artūrs zaudēja visus savus tuvākos cilvēkus. Man nepatika ka notikumi risinājās pārāk strauji.
(8. c klase)
8.b klase, spēlfilma “Tēvs nakts”:
- Man patika tas, ka šī filma bija par Latvijas vēsturi. Arī tas, kā Žanis palīdzēja daudziem ebrejiem. Man nepatika tā doma par to, ka kādreiz tiešām tā ir bijis. Nebija patīkami skatīties arī uz asinīm. Man nepatika, kā dega pilsēta un bunkurs, kas bija mājvieta bēgļiem. Spilgtākais moments no filmas bija tad, kad dega pilsēta. Bet sliktā nozīmē, jo aina bija iespaidīgi bēdīga. (Elizabete Katrīna)
- Man patika filma ta,s kā Žanis slēpa ebrejus un man patika, kā aktieri tēloja savas lomas. Man nepatika tas, ka filmā bija diezgan dramatiska, smaga un arī ļoti pēdīga. Manuprāt spilgtākais moments no filmas bija tad, kad sākās ugungrēks. (Katrīna)
10.a klase, 12. a un 12. b klase, animācijas filma un dokumentālā filma “Mans mīļais karš”:
- Man patika, ka filmā attainotie notikumi bija paskaidroti saprotami mums jauniešiem, kuri to laiku nav piedzīvojuši. (Katrīna, 10. a klase)
- Man filma patika, jo bija interesanti uzzināt par citu cilvēku dzīves stāstiem. Filmas animācija bija viegli uztverama, saprotoma, vienkārša. (Renārs,10. a klase)
- Man patika kā filmā attainoja vēstures notikumus un kāda bija dzīve Padomju savienībā. Man nepatika, ka filma tika animēta un labāk būtu, ka attēlotu notikumus klasiski – spēlfilmā. (Rihards Toms, 10. a klase)
- Man patika tas, ka varēja labi iedomāties kādas bija sajūtas cilvēkiem tajos laikos un, ka filma bija ne tikai animācija, bet arī kadri no reālās dzīves. Man nepatika tas, kādā tonī tika stāstīti notikumi, tas bija pārāk kluss un mierīgs, kas padarīja filmu dažu brīdi garlaicīgu un vilka mani uz miegu. (Luīze Terēze, 10 a klase)
- Man patika filmas materiāla autentiskums un, galvenais filmas varoņu nesalaužamais gars. Nepatika epizode par kara apbedījumu publisku zaimošanu. Tos ar buldozeru “aizslauka” un vietā uzceļ daudzdzīvokļu namus. (Rauls , 12. a klase)
- Man patika animācija, dzīves atstāstījums un fakti par “padomju cilvēka” dzīvi. Man nepatika filmas beigas, kur autore izlēma vienkārši ielikt “gabalu” par sava “opja” izstādītajām gleznām. Man nepatika, ka gandrīz vai nekā nebija pastāstīts par galvenās varones tēvu, jo pa lielam lietas, kas tika pateiktas par viņu bija “opim nepatika viņa partijas piederība”, “viņš bija komunists” un “viņš nositās braucot ar mašīnu”. Man nepatika, tas, cik ļoti lielā kontrastā tika parādītas “Hruščovkas” ar lauku māju, protams “Hruščovkai” parādīts uz maksimāli negatīvo pusi. (Artūrs, 12. b klase)
- Man patika pats filmas koncepts. Sieviete, kas parāda, kā bija uzaugt zem padomju savienības varas un, kāda bija bērnība. Ļoti patika arī filmas noformējums, viss bija animēts un salikts pareizās krāsās, lai saprastu filmas ideju. Man nepatika iespaids, kuru filma atstāja pēc tās noskatīšanās. Viss bija drūms. Es zinu, ka filmas mērķis nebija parādīt, cik padomju savienība bija pasakaina vieta, bet tomēr filmai nebija laba noskaņa un tā atstāja drūmu garastāvokli. (Emīls, 12. b klase)
- Man patika tas, ka pateicoties filmas labajai animācijai bija vieglāk uztvert informāciju skatoties, nekā izlasot to grāmatā, kā arī ļoti labi tika attainota cilvēku ikdienišķā dzīve un tās notikumi, uzskati un domāšana tajā laikā. (Adrians, 12. b klase)
- Man patika, kā filmā tiek atspoguļotas režisores atmiņas par ikdienas dzīvi Latvijā laika periodā no 1970. gada līdz pat Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanai. Filma nav tikai bagāta ar vēsturiskiem faktiem, bet arī tiek paradīta parasto cilvēku dzīve, kas palīdz vēl labāk izprast emocijas un jūtas, kā pārdzīvoja maza meitene un viņas ģimenes locekļi. Man patika, ka arī tika bija intervija, kurā sieviete pastāstīja par savu īsto pieredzi, pat palika bēdīgi, ka viņiem bija aizliegts brīvi izteikt savu viedokli un domas. Pēc filmas skatīšanas, dvēselē rodas pateicības sajūta par to, cik ilgi un asiņaini cīnijās cilvēki, karavīri par Latvijas neatkarību un iedzīvotāju brīvību, cik mēs esam laimīgi, dzīvojot neatkarīgā valstī. Turklāt, filmā varēja apskatīt vecas bildes, kurās paradās īsti varoņi un kopā ar galveno varoņi augt un sākt uztvert lietas nopietnāk, darīt grūtu izvēli. Interesanti bija uzzināt un salīdzināt skolotājus, pārdevējus un citu cilvēku uzvedību ar tagadni. (Veronika, b klase)
- Man patika, ka šī filma ir uzņemta, kā animācijas filma. Kaut arī tās notikumi ir brīžiem drūmi, animējot šo stāstu, informāciju bija uztvert daudz vieglāk. Šī filma tiešām atšķīrās no visām citām filmām, kuras ir uzņemtas par Padomju laiku. (Elizabete Magdalēna, b klase)
10.b klase, 11. b klase, spēlfilma “Izlaiduma gads”:
- Man patika filmas sižets, un, runājot par filmas pirmo pusi, tā, ka tika parādīta skolotāju dzīve arī no viņu skata punkta, parādot to, ka arī skolotāji ir cilvēki un arī viņiem ir privātā dzīve un grūtības. Man nepatika tas, ka epizodes bija īsas un aprautas, respektīvi, vienu brīdi notiek viens, pusē tas tiek pārrauts, un nākošajā brīdī notiek jau pavisam kaut kas cits. Šī iemesla dēļ bija samērā grūti izprast notiekošā jēgu līdz galam. Nepatika arī skolotājas Zanes attieksme pret skolēniem un darbu. (Liene , 10. b klase)
- Filma bieži ir pārāk klusi momenti un daudzos momentos jutos neveikli. Filma būtu labāka, ja būtu vairāk fona trokšņi. (Anetes, 10. b klase)
- Man filma īpaši neuzrunāja, jo bija drūma ar ļoti maz pozitīviem notikumiem. Pati filma šķita haotiska un sasteigta, svētki pēc svētkiem, un te jau izlaidums klāt. Filmai galveno domu tā arī neizpratu, jo brīžiem tā šķita pat nepareiza (darbībās kas norit). (Sintija, 10. b klase)
- Kaut arī filma bija labi uzņemta, man nepatika pats stāsts. Skolotājas un skolēnu attiecības likās pārāk intīmas. (Anna, 11. b klase)
- Man patika, ka Zane pieņēma meiteni pie sevis, kad viņa bija nokļuvusi grūtā situācijā, vēl jaukas šķita Zanes attiecības ar Olafu. (Evelīna, 11. b klase)
- Man patika tas, kādi aktieri bija izvēlēti katram tēlam, šķita ļoti atbilstoši. Man nepatika Zanes un Makša personāži. (Sofija, 11. b klase)
- Man patika, kā skolotāja naivi mēģināja sadraudzēties ar skolēniem, rīkojot dažādus netipiskus pasākumus dzīvoklī un ārpus tās. Man ļoti nepatika tieši šis pārlieku lielais “naivums” un saredzamā bezatbildība. Skolotāji arī mīl, un ne mēs izvēlamies, ko mums mīlēt, bet, tomēr, ir jādomā ar galvu, nevis nodoties mīlestībai – kura, acīmredzami, ne pie kā laba nenovedīs (Patrīcija Anastasija, 11. b klase)
- Man patika, ka šī filma bija pielīdzināta mūsdienām. Gribētu redzēt filmas turpinājumu. (Daniela, 11. b klase)
11.a klase, spēlfilma “Izlaiduma gads”:
- Man patika tas,ka filma bija balstīta uz notikumiem no romāna “Pilsēta pie upes”, bija saprotams ,kas notika tajos laikos. Man nepatika tas,ka izsūtīja nevainīgus cilvēkus,tas,manuprāt,ir netaisnīgi,bet neko nevarēja izdarīt. (Līga)
- Spilgtākais moments, manuprāt, kad sākumā palaida laivu “Baltais gulbis” pūlī kāds pacēla gaili un arī ka laiva tālu netika. Nepatika, ka bija nepieciešami subtitri. Patika, ka filma bija viegli uztverama, vismaz man. Skatoties filma nekādas emocijas neizraisīja, visticamāk tāpēc, ka šī tēma jau ir zināma. (Alise)
1.a klase, animācijas filma “Bize un Neguļa”:
Dažas no atsauksmē zīmējumu veidā (skatīt foto).
#skolassomaRiga, #LV100
Leļļu izrāde “Zivs cepure”
15.oktobrī Rīgas Natālijas Draudziņas vidusskolas 2. a, 3. a, 3. c un 4. b klašu skolēniem, programmas “Latvijas Skolas soma” ietvaros, bija iespēja noskatīties pamācošu, jauku leļļu izrādi “Zivs cepure”.
Izrādi organizēja biedrība “Latvijas Leļļu Teātra Klubs”. Izrādes varoņi – Īpaši apdāvināta cepure, strīpaina Tīģerzivs, kas zina visu, daži rūķi – Rūcītis, Ķērpītis, Diļļuks, rūķu meitene Roze, kā arī Bite, Lācis, neliels bariņš ļoti bīstamu, ar lejkannām bruņotu Gurķu, pelēks Mākonis un kāda ļoti uzbāzīga, bet no sabiedrības izolēta Radība.
Izrāde skolēniem māca pareizi savstarpēji saprasties. Par vērtībām, kas mums apkārt, kurām jāvelta savs laiks un darbs, nevis paļauties tikai uz citu labvēlību. Skolēnu emocijas izrādes laikā bija dažādas – cits sēdēja kluss un mierīgs, uzmanīgi klausoties izrādi, cits līdzi juta katra varoņa spēlei, cits izrādi noskatījās ar nedaudz “garlaicīgu aci”. Katra klase, izrādes beigās ar skaļiem aplausiem teica “Paldies”.
#skolassomaRiga #LV100
Kultūrizglītojoša nodarbība ejamizrāde “Aleksandrs un Čaks” 9.a, 9.b un 9.c klase
Oktobra sākumā programmas „Latvijas skolas soma” ietvaros Rīgas Natālijas Draudziņas vidusskolas 9. klašu skolēni piedzīvoja nebijušu un interesantu pasākumu – ejamizrādi “Aleksandrs un Čaks”.
“Ejamizrādē skolēni izdzīvoja daļiņu no Čaka ikdienas gaitām. Interesanti bija lūkoties uz ēkām apstāšanās punktos, zinot, ka tur bijis Čaks konkrētā situācijā. Bija viegli iztēloties mazu Sašiņu skraidām pa Vērmanes dārzu, jo tajā brīdī apsēdāmies uz soliņiem pie estrādes un klausījāmies fragmentu par viņa piedzīvoto šeit, šajā vietā – tikai citā laikā, pirms teju 100 gadiem. Dažiem šķita interesanti un romantiski mērot ceļu no Aleksandra līdz pēdējās mīļotās mājām.”(latviešu valodas skolotāja Gunita)
“Neordināros apstākļos dzimst neordināras idejas, tāpēc mūsu 9. klašu skolēniem oktobra sākumā, kad saule vēl sildīja vaigus un pilsētas bruģi, bija iespēja doties pastaigā pa Rīgu. Čaka Rīgu. Tādu, kādu Aleksandrs Čaks to redzēja pirms 120 gadiem. Mūsu ejamizrāde sākās Blaumaņa ielā 68, kur Čaks pavadījis savus pēdējos dzīves gadus, zīmīgi, ka šeit arī mūsu un Čaka izstaigātie ceļi arī beidzās. Bet izrādes laikā pagājām garām gan Čaka bērnu dienu mājām, gan mīļākajām pastaigu vietām, dzirdējām trompešu skaņas un mīlestībai veltītus dzejoļus, un stāstus par A. Čaka mīlestības ceļiem, kas aizkustināja. Ļoti interesanti tika pastāstīts par A. Čaka studiju gadiem, līkločiem, kas izieti, lai iestātos medicīnas fakultātē, bet beigās šo sapni līdz galam tā arī neizsapņotu. Varbūt tas viss tikai tāpēc, lai satiktu Leontīni, lai šī draudzība uzplauktu, un Čaks smeltos iedvesmu no mīlestības? Varbūt. Tomēr no tā dzirdējām tikai nedaudz, jo galvenais vadmotīvs, kas tika izspēlēts ejamizrādē, bija A. Čaka attiecības ar savu laikmetu un valstī pastāvošo varu.
Jaunā tipa izrāde deva skolēniem iespēju ieraudzīt Rīgu pavisam citās krāsās, aizvērt acis un uz īsu brīdi iedomāties, ka esam nonākuši 20. gadsimta sākumā. Izrādes beigās noņēmām austiņas un atgriezāmies realitātē.” (latviešu valodas skolotāja Egita)
#skolassomaRiga #LV100
Koncertlekcija “Sprādziens mūzikā”
8. oktobrī Rīgas Natālijas Draudziņas vidusskolas 2. b, 3. a, 3. c un 4. b klašu sko-lēniem, programmas “Latvijas Skolas soma” ietvaros, bija lieliska iespēja piedzīvot, piedalīties aizraujošā, izzinošā koncertlekcijā “Sprādziens mūzikā”.
Koncertlekciju vadīja dziedātājs Mikus Abaroniņš kopā ar multiinstrumentā-listi Artu Abaroniņu. Koncertlekcijā skolēni tika iepazīstināti ar to, kā populārā mū-zika ir attīstījusies no 1920. līdz mūsdienām: džezs, blūzs, svinga laiks, rock’n’roll gadi, disko spožais laiks, astoņdesmitie, 90. gadu popkultūrā un mūsdienu mūzika.
Skolēnu atsauksmes par redzēto un dzirdēto:
“Man ļoti patika dziesma “Yellow Submarine”, “’Ballējam, neguļam”. Ko-pumā man viss koncerts patika, jo dzirdēju dziesmas, kuras nekad nebiju dzirdējusi” (Keita 3. c)
“Man patika latviešu dziesmas un džeza mūzika. Man nepatika dejot. Es uz-zināju, ka senākos laikos cilvēkiem ļoti patika džezs. Koncerts bija ļoti jautrs. ” (Paula 3. c)
“No latviešu dziesmām ļoti patika “Kur ir mana lidmašīna”, ļoti skaļi likās “Ballējam, neguļam”. Es uzzināju kā izskatā elektriskā ģitāra.” (Doreta 3. c)
“Man ļoti patika latviešu mūzika. Es uzzināju, ka senākos laikos čellam stī-gas tika taisītas no cūku zarnām.” (Žaklīna 3. c)
“Pasākums bija skaļš, bet kopumā man patika. Es uzzināju dažādus stīgu ins-trumentus” (Tīna 3. c)
“Es uzzināju, ka daudzas dziesmas tiek izmantotas filmās, piemēram “Džeimss Bonds””. (Ralfs 3. c)
“Man patika koncerts, jo tas tiešām bija sprādziens mūzikā. Es atpazinu visas dziesmas. Man patika kā koncertu vada Miks un Arta. Koncerta laikā varēju arī brīvi izkustēties. Žēl, ka nepaspēju ātrāk pacelt roku un atbildēt uz jautājumiem, lai iegū-tu konfekti. Man gribētos, lai kaut kas tāds vēlreiz atkārtotos skolā.” (Raimonds 4. b)
“Man ļoti patika visas dziesmas, ko izpildīja Arta un Miks. Mūziķi izveda mūs cauri visam gadsimtam.”
“Mūziķi mūs izveda cauri visa gadsimta mūzikai. Mana ģimene mājās klau-sās klasisko mūziku un klasiskā mūzika bija arī koncerta laikā. Man ļoti patika dziedātāja Mika balss. Vēlu mūziķiem veiksmi! ” (Anna 4. b)
“Koncert bija kustīgs. Koncerta vadītāji uzdeva dažādus jautājumus, kur par pareizu atbildi varēja saņemt mazu balvu. Dziesmu bija daudz un koncerta vadītāji mūs izveda cauri gadsimtam. Mans vērtējums – 10/10!”
Foto no pasākuma un skolēnu vizuālās emocijas pēc koncertlekcijas skatīt attēlos.
#skolassomaRiga #LV100
Kultūrizglītojoša āra nodarbība orientēšanās spēle “Vecrīgas pētnieks” 4. a, 6. b un 8. a klase
Septembra nogalē un oktobra sākumā Rīgas Natālijas Draudziņas vidusskolas 4. a, 6. b un 8. a klašu skolēni un klases audzinātājas, programmas “Latvijas Skolas soma” ietvaros, piedalījās “Prima Tour” organizētā ārpus klases nodarbībā – orientēšanās spēlē “Vecrīgas pētnieks”.
Skolēniem āra nodarbība ļoti patika, jo tā bija iespēja savādāk ieraudzīt Vecrīgu un uzzināt daudz ko jaunu, kam ikdienā, ejot garām, nepievērtu uzmanību. Par pašu pasākumu – katra klase tika sadalīta vairākās komandās, divu stundu laikā katrai komandai jāatrod vairāki objekti Vecrīgā, katrā objektā veicams kāds uzde-vums.
4. a klases skolēnu atsauksmes “Mums patika Doma laukums un meklēt dažādas vietas”, “Interesanti bija izdomāts, kā tieši jāfotografējas un jāfilmējas”, “Bija grūti izskaitīt Rīgas pils logus”, “ Tur bija ļoti smieklīgs akmens ar seju.”, “Māju dizains bija interesants”, “Mēs uzzinājām, ka Vecrīga ir liela un ka lielgabals tur ir no 17.gadsimta”, “Uzzinājām, ka Okupācijas muzejs apmeklētājiem ir 30 minūtes par brīvu”, “Bija laba, izglītojoša pastaiga. Laiks pagāja ļoti ātri”.
#skolassomaRiga #LV100
Nodarbība, orientēšanās spēle “Vecrīgas pētnieks” 4. c klasei
27. septembrī Rīgas Natālijas Draudziņas vidusskolas 4. c klases skolēni un klases audzinātāja, programmas “Latvijas Skolas soma” ietvaros, piedalījās “Prima Tour” organizētā ārpus klases nodarbībā – orientēšanās spēlē “Vecrīgas pētnieks”.
Skolēniem ekskursija ļoti patika, jo *gājām ārā, svaigs gaiss,*nekad nebija bijuši Vecrīgā, *var spēlēties un strādāt grupās, skraidīt, *fotografējāmies pie katra objekta, bija interesanti meklēt objektus, *bija jaukas pastaigas *uzzināju daudz jauna. Tikai viena atbilde- nepatika, jo bija ilgi jāstaigā.
Skolēni uzzināja: *cik ģerboņu uz sienas, *par Doma baznīcu, *cik ložu Pulvertornī, *ka Vecrīgā ir daudz ēku, *Kara muzejā ir bezmaksas ieeja.
Klases audzinātāja iesaka šo nodarbību citiem bērniem: *jo tu mācies un trenējies, *jo bija in-teresanti staigāt pa Vecrīgu, *nodarbība bija jauka, *svaigs gaiss un daudz jauna par Vecrīgu, *jūs pie-dzīvosiet kaut ko jaunu, *jums būs jautri, *tev būs vairāk zināšanu. (skatīt attēlos).
#skolassomaRiga #LV100
Latvijas Nacionālā teātra izrāde “Latvieši” 10. a klasei
No 20. maija līdz 24. maijam Rīgas Natālijas Draudziņas vidusskolas 10. a klasei un latviešu valodas skolotājai bija iespēja noskatīties digitalizēto Latvijas Nacionālā teātra izrādi “Latvieši”.
Katrs 10. a klases skolēns un latviešu valodas skolotāja savā e – klases pastā saņēma īpašo izrādes noskatīšanās pieejas saiti un kodu. Saistībā ar pandēmijas ierobežošanas pasākumiem, pasākuma rīkotāji deva iespēju skolēniem un skolotājiem piedzīvot izrādi attālināti – mājās, skatoties pasākumu savā viedierīcē, datorā.
Pēc izrādes noskatīšanās, skolēni dalījās ar atsauksmēm vietnē padlet.com. Neliels ieskats no iesniegtajām atsauksmēm (skatīt attēlā).
Latviešu valodas skolotāja 24. maijā, tiešsaistes literatūras stundā ar skolēniem pārrunāja izrādē redzēto, kur skolēniem bija jāatbild uz skolotājas sagatavotiem jautājumiem par izrādi un pašu darbu pēc, kura ir izrāde iestudēta.
#skolassomaRiga #LV100
Latvijas Nacionālā teātra izrāde “Sarkangalvīte un vilks” 1. – 4. klasei
No 26. aprīļa līdz 20. maijam Rīgas Natālijas Draudziņas vidusskolas skolēniem un skolotājiem bija iespēja noskatīties digitalizēto Latvijas Nacionālā teātra izrādi “Sarkangalvīte un vilks”.
Katrs skolēns, mazāko klašu skolotājs savā e – klases pastā saņēma īpašo izrādes noskatīšanās pieejas saiti un kodu. Saistībā ar pandēmijas ierobežošanas pasākumiem, pasākuma rīkotāji deva iespēju skolēniem un skolotājiem piedzīvot izrādi attālināti – mājās, skatoties pasākumu savā viedierīcē, datorā.
Skolēni, skolotāji un vecāki dalījās ar atsauksmēm pēc izrādes noskatīšanās gan rakstiskā veidā, gan vizuālā veidā. Neliels ieskats no iesniegtajām atsauksmēm (skatīt attēlos).
#skolassomaRiga #LV100
Tikšanās ar rakstnieku Māri Bērziņu
Rīgas Natālijas Draudziņas vidusskolas 9. klašu un 11. klašu skolēniem 10. martā, tiešsaitē notika tikšanās ar rakstnieku, romāna “Svina garša” autoru Māri Bērziņu. Tikšanās reizē latviešu valodas skolotāja Ralda Putniņa intervēja rakstnieku. Katram skolēnam bija lieliska iespēja uzzināt, kas autoru iedvesmojis romāna “Svina garša” rakstīšanu, dažādus faktus par romāna tapšanu. Autors interesanti stāstīja, kā katrs romāna varonis ir neliela daļiņa no viņa. Bija patīkami klausīties, kā pats autors lasa fragmentu no sava romāna “Svina garša”. Noslēgumā skolēni varēja uzdot jautājumus. Kaut arī bija kautrīgi uz jautājumu uzdošanu, noteikti katrs skolēns tagad vairāk atcerēsies un pievērsīs uzmanību izlasītajam romānam, kā arī redzētajai Nacionālā teātra izrādei “Svina garša.”
Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par iespēju 9. klašu un 11. klašu skolēniem, pirms tikšanās ar rakstnieku, noskatīties Nacionālā teātra izrādi “Svina garša”.
#skolassomaRiga #LV100
(foto no Mārā Bērziņa personīgā arhīva, foto no tikšanās reizes tiešsaistē)
Digitalizēta koncertlekcija “Mūsu Maestro. Raimonds Pauls” 1. – 12. klasei.
No 18. janvāra līdz 1. februārim Rīgas Natālijas Draudziņas vidusskolas skolēniem un skolotājiem bija iespēja noskatīties digitalizēto koncertlekciju “Mūsu Maestro. Raimonds Pauls”.
Par godu Maestro Raimonda Paula 85. dzimšanas dienai, talantīgie mūziķi- dziedātāja Rūta Dūduma Ķirse un komponists Jānis Ķirsis, sadarbībā ar Kultūrizglītbas programmu “Latvijas skolas soma”, ir radījuši digitālu koncertlekciju “Mūsu Maestro. Raimonds Pauls”, kas lieliski iederas mā-cību programmā, izglītojot jauniešus aizraujošā audio – vizuālā stāstā par lielāko Latvijas mūzikas leģendu – Raimondu Paulu!
Katrs skolēns, skolotājs savā e – klases pastā saņēma īpašo koncertlekcijas noskatīšanās pieejas saiti. Saistībā ar pandēmijas ierobežošanas pasākumiem, pasākuma rīkotāji deva iespēju skolēniem un skolotājiem piedzīvot koncertlekciju attālināti – mājās, skatoties pasākumu savā viedierīcē, datorā.
Skolēni, skolotāji dalījās ar atsauksmēm pēc koncertlekcijas noskatīšanās gan rakstiskā veidā, gan vizuālā veidā. Neliels ieskats no iesniegtajām atsauksmēm (skatīt attēlos).
#skolassomaRiga #LV100
2020.gads:
Digitalizētā Latvijas Nacionālā teātra izrāde “Tikšanās vieta – Rīgas pilsētas II teātris” 7. – 12. klasēm.
Novembra mēneša otrā pusē projekta „Latvijas skolas soma” ietvaros 7. – 12. klašu skolēniem bija iespēja attālināti no savām mājām noskatīties digitalizēto Latvijas Nacionālā teātra izrādi “Tikšanās vieta – Rīgas pilsētas II teātris”.
Katrs skolēns savā e – klases pastā saņēma īpašo izrādes noskatīšanās pieejas kodu. Izrādes ieraksts veikts, lai iemūžinātu un digitalizētu vienu no oriģinālākajām pēdējo gadu izrādēm. Šogad saistībā ar pandēmijas ierobežošanas pasākumiem tas dod iespēju skolēniem izrādi piedzīvot attālināti – mājās, vērojot valsts proklamēšanas notikumus savā viedierīcē, datorā vai pieslēdzot pie televizora.
Skolēnu pārdomas un atsauksmes pēc izrāde noskatīšanās:
7. klases skolnieks – “Man ļoti patīk ideja par šāda veida izrādēm.”
7. klases skolniece – “Šo izrādi es skatījos viena pati. Man šī izrāde ļoti patika un es izmantoju iespēju, kad varēju nomainīt fona skaņas. Īsti neko jaunu neuzzināju, jo pati esmu ļoti interesējusies par valsts dibināšanu, taču bija ļoti interesanti to uzzināt no jauna. Protams, ja skatītos šo izrādi klātienē, tad būtu bijis savādāk, taču dēļ vīrusa tas nav iespējams, bet man patika kā tas ir uztaisīts digitalizēti.”
8. klases skolnieks – “Izrāde ir diez gan emocionāla. Teātri apmeklējot, būtu interesantāk, bet tagadējos apstākļos, man patika kā ir izdomāts spēlēt izrādi.”
8. klases skolnieks – “Izrāde bija ļoti interesanta, jutos tā, it kā pats tur būtu bijis. Ik pa laikam mainīju izrādes fonā skaņu, lai ieklausītos dažādos komentāros. Uzzināju, ka ne visi bija ļoti pārliecināti par Latvijas valsts dibināšanu, daudzi šaubījās. Bija ļoti intere-santi, varēja vienkārši gulēt gultā un skatīties izrādi, pie tam uzzināju daudz ko jaunu. ”
11. klases skolnieks – “Pēc 102 gadiem šī izrāde stāsta par Latvijas valsts nodibināšanas pasākumu Rīgas pilsētas II teātrī, kas mūsdienās ir zināms kā Latvijas Nacionālais teātris. Lai gan cilvēku rīcībā nav laika mašīnas, turklāt valstī esošais stāvoklis pagaidām nesniedz iespēju apciemot pašu teātri klātienē, tomēr šī izrāde paver iespējas iejusties kā laika mašīnas pasažieriem un nokļūt izrādes attēlotajos notikumos tā, it kā šodien patiešām būtu 1918. gada 18. novembris. Šajā izrādē toreizējo Latvijas valstsvīru ādā iejūtas mūsdienu vieni no izcilākajiem Latvijas aktieriem. Šo pacilāto noskaņu nomāc “fona balsis”, kas tuvina dzīves realitātei, salīdzina pagātni, tagadni un nākotni no pagātnes skatu punkta. Tās objektīvi un pamatoti novērtēja valstsvīru devumu tālākajā Latvijas brīvvalsts attīstībā, īpaši pretrunīgi vērtēto Kārli Ulmani, par kuru sabiedrībā vēl joprojām dalās domas. Aktieru interpretācijā man bija izdevība uzzināt Latvijas valsts dibinātāju attieksmi pret būtiskiem valsts jautājumiem, šo valstsvīru degsmi, aizrautību un galvenais – nenogurdināmību.
Šis ir īpašs laikmets, kas dod iespēju teju visu veikt attālināti, arī noskatīties izrādi. Es biju apmierināts un ieinteresēts noskatīties šo stāstu par Latvijas valsts nodibināšanu šajā tumšajā, drūmajā laikā, kad valsti nemitīgi satricina pārdzīvojumi un neziņa par nākotni. Cerams, ka šī izrāde arī citiem dos iedvesmu izturēt šos grūtos laikus un kļūt par paraugu nākamajām paaudzēm.”
12. klases skolniece – “Kopā ar mammu noskatījos izrādi un varu teikt, ka tā man ļoti patika (beigās pat apraudājos kopā ar mammu). Bija interesanti skatīties uz valsts proklamēšanu no cita skatu punkta, izdzīvot mirkli, it kā es būtu tur. Ja būtu iespēja, skatītos atkal un atkal, katru reizi citā kanālā. Bija grūti saprast, kad mainīt kanālus, tādēļ pusi izrādes skatījāmies ar fona skaņu “18. novembris” un atlikušo daļu, mainot fonus. Vislabāk patika “Aksela” kanāls, jo viņš ir no mūsu laika un mēdza brīžiem ar saviem komentāriem sasmīdināt. Patika tas, ka daļa izrādes bija par “Akselu” pašu, viņa dzīvi un izvēlēm. Kad uz skatuves uznāca cits vīrietis un sāka runāt par mūsu lomu Latvijas nākotnē, acīs sariesās asaras, jo apzinājos, cik mēs esam piedzīvojuši, lai iegūtu brīvību, kļūtu par neatkarīgu valsti un izcietuši sāpju, lai stāvētu šeit un raudzītos uz brīvu Latviju, un cik es varu darīt savas valsts labā. Diemžēl neko jaunu neuzzināju, tomēr bija patīkami vērot Latvijas valsts proklamēšanu, it kā es būtu tur, un apjaust, ka es esmu nozīmīga un, ka no manis ir atkarīga valsts nākotne, mūsu un mūsu bērnu nākotne.”
Lielākā daļa skolēnu savās pārdomās pēc izrādes īsi komentēja, ka projekts “Latvijas Skolas soma” ir lieliska iespēja piedzīvot kultūras dzīvi ne tikai klātienē, bet arī attālināti.
#skolassomaRiga #LV100
Izrāde “Jūras detektīvs” 1. – 4. klasēm
5. oktobrī projekta „Latvijas skolas soma” ietvaros 1. – 4. klašu skolēniem bija lieliska iespēja Rīgas Natālijas Draudziņas vidusskolas aktu zālē redzēt un piedalīties izrādē “Jūras detektīvs
Muzikāla izrāde bērniem “Jūras detektīvs” ir par atbildīgu uzvedību vides saglabāšanā. Izrādi veidoja radošā komanda “3 Māsas”.
Mazo skolēnu pozitīvās emocijas izrādes laikā un pēc tās, kā arī atraktīvā līdzdalība izrādes laikā, deva atgriezenisko saiti māksliniekiem, ka ir izdevies izglītojoši parādīt, kā rūpēties par Latvijas dabu un nostiprināt jaunus ieradumus – škirot atkritumus.
#skolassomaRiga #LV100
Mācību nodarbība 12. klasēm Līgatnes pusē
24. septembrī rītā Rīgas Natālijas Draudziņas vidusskolas 12. klašu skolēni un klašu audzinātājas pulcējās skolas foajē, lai kopīgi sagaidītu autobusu, kas viņus vedīs uz Līgatnes novadu.
Pateicoties projektam “Latvijas Skolas soma”, 12. klašu skolēniem bija iespēja piedalīties izzinošā mācību nodarbībā ārpus skolas Līgatnes pusē, apmeklējot Līgatnes padomju bunkurus un dabas takas.
Apskatīt dabas takas Līgatnē ar skaisto dabu un lielo dzīvnieku daudzveidību bija aizraujoši, kā arī apgūt labāk Latvijas vēsturi, lai saprastu, kāpēc tika veidoti Līgatnes bunkuri.
12. klašu skolēni saka PALDIES projektam “Latvijas skolas soma” par doto iespēju doties mācību nodarbībā ārpus Rīgas.
#skolassomaRiga #LV100
Muzejpedagoģiska nodarbība un pašmāju kino skatīšanās kopā ar klasi.
5. klasēm
3. martā projekta „Latvijas skolas soma” ietvaros 5. klašu skolēni apmeklēja izzinošu muzejpedagoģisku nodarbību “Splendid Palace” ēkā un kopīgi skatījās pašmāju filmu “Bille”.
Skolas trīs piektās klases pirms filmas skatīšanās devās izzinoša ekskursijā pa “Splendid Palace” ēku. Ekskursija sākās ārā , pie pašas ēkas, kur gidi iepazīstināja ar “Splendid Palace” ēkas vēsturi. Pēc tam ekskursija turpinājās pašā ēkā, kur skolēniem bija iespēja izstaigāt visu “Splendid Palace” ēklu un ieraudzīt, ka Rīgas centrā ir tik krāšņa ēka kā pils, kur tiek rādīts kino jau kopš 1923. gada.
Pēc izzinošās un interesantās ekskursijas notika kopīga filmas skatīšanās “Splendid Palace” mazajā zālē. Daļa skolēnu filmu jau bija redzējuši, bet daļa nē. Skolēniem kopā pavadītais laiks “Splendid Palace” patika, jo garlaicīgi nebija, bet drīzāk ļoti interesanti, par ko pastāstīt citiem skolas biedriem.
#skolassomaRiga #LV100
Mācību nodarbība “Ziedoņa klase”
10. b klase
24. februārī projekta „Latvijas skolas soma” ietvaros 10. b klase devās uz Sporta ielu 2, kur atrodas Imanta Ziedoņa fonda “Viegli” telpas. 2019. gada marta beigās Rīgā atklāta izlaušanās istaba, kas balstīta Imanta Ziedoņa grāmatā Blēņas un pasakas. Ikvienam ir iespēja iepazīt Imanta Ziedoņa personību un daiļradi neierastā, aktuālā veidā – nodarbības sākumā skolēni piedalās viktorīnā, kurā tiek iepazīstināti ar Imanta Ziedoņa personību un daiļradi, bet nodarbības otrajā daļā – šķetina apslēptas mīklas īpaši veidotā izlaušanās istabā, kas balstīta uz sadarbību, lasītprasmi un pieredzē balstītu mācību procesu.
Izlaušanās istaba apvieno patīkamo ar lietderīgo – spēles elementus, sacensības garu un iespēju iepazīties ar Imanta Ziedoņa pasakām. Spēles mērķis ir atrast visas nepieciešamās atslēgas, lai izkļūtu no istabas un kopīgi veidotu vienu no Imanta Ziedoņa darba citātiem. Lai to panāktu, skolēni pilda dažādus uzdevumus, ar kuru palīdzību tiek pelnītas atslēgas vai ciparu kombinācijas. Ar to palīdzību tiek atvērta nākamā kastīte, līdz skolēni ir atraduši īsto atslēgu, lai varētu atslēgt istabas durvis un nonākt istabā, kurā atrodas tāfele uz kuras nepieciešams visām komandām izveidot I. Ziedoņa darba citātu.
Arī skolēniem ļoti patika pasākums, piemēram, kāds skolnieks raksta: “Man patika viss – sākot no cepumiem līdz pat izlaušanās spēlei!”. Viktorīna skolēnos raisīja interesi par rakstnieka darbiem un biogrāfiju, skolēni raksta: “Šis pasākums iedvesmoja palasīt I. Ziedoņa pasakas, grāmatas.”, ”Šokējoši, ka rakstnieks dzīvojis tik daudzos Latvijai svarīgos vēstures posmos.”, ”Ziedonis bija spilgta personība, radās interese par viņa idejām Latvijas kultūras veidošanā.”.
Un kāds bija citāts jeb atslēga, kura atslēdza pēdējās durvis?
– “Dzīves jēga ir prieks!”
#skolassomaRiga #LV100
Mācību nodarbība “Stunda Domā” 7. b klase
22. janvārī projekta „Latvijas skolas soma” ietvaros 7. b klases skolēni apmeklēja izzinošu mācību nodarbību “Stunda Domā” ar mērķi iepazīt nozīmīgu Latvijas arhitektūras objektu – Rīgas Doms.
7. b klases atsauksmes pēc mācību nodarbības: “ 22. janvārī mēs ar klasi devāmies uz Vecrīgu, lai izzinātu Doma baznīcas vēsturi un tās lomu barikāžu laikā.
Mūs sagaidīja jauna, laipna gide, kura bija ietērpusies viduslaiku mūka tērpā. Jaukā gide īsā laika posmā, ar daudz interesentiem faktiem, mums izstāstīja baznīcas vēsturi. Mums bija lieliska iespēja “izmērīt” Doma ērģeļu garāko stabuli un nokāpt līdz Doma laukuma sākotnējam līmenim (senāk bija jākāpj pa trepēm augšup, tagad – jānokāpj pazeminājumā).
Nodarbības otrā daļā tikām vesti uz baznīcas skolas telpām, kur sadalījāmies komandās un atbildējām uz viktorīnā uzdotajiem jautājumiem. Izrādās, ka bijām gana uzmanīgi, jo zinājām visas atbildes! Pēc tam katrai komandai tika izdalīti uzdevumi, uz kuriem atbildes bija jāmeklē skolas pagalmā. Kā pierādījums, veiksmīgai uzdevuma atrisināšanai, bija jāveido tā saucamie komandas “pašiņi”, paturot fonā atbildes objektu. Izskrējāmies ne pa jokam, meklējot prasīto. Tas bija ļoti interesanti!
Žēl, ka diena nebija saulaina, jo tikai saulainā dienā uz sienas atspoguļojas barikādēm veltītā vitrāža, atainojot ugunskura aprises.
Noslēgumā visi saņēmām piemiņas diplomus par piedalīšanos šajā ekskursijā. Šis diploms katram mājās atgādinās par interesanti pavadīto laiku. Nodarbība bija interesanta un iesakām arī citiem to apmeklēt!”
#skolassomaRiga #LV100
2019. gads:
Koncertprogramma “Ir vērts…” 8. – 12. klasēm
Aizsākot Latvijas Republikas proklamēšanas gadadienas svētku laiku, Rīgas Natālijas Draudziņas vidusskolas 8. – 12. klašu skolēniem 12. novembrī notika koncerts “Ir vērts…”.
Koncertprogrammā varēja dzirdēt Aspazijas, Raiņa, Ā. Elksnes, Z. Mauriņas, J. Jaunsudrabiņa, L. Breikša dzeju, R. Paula, I. Kalniņa, M. Lasmaņa un citu komponistu dziesmas. Dzeju runāja aktrise Anita Grūbe un dziesmas dziedāja vokāliste Inguna Kalniņa. Pie klavierēm muzicēja komponists Māris Lasmanis.
#skolassomaRiga #LV100
Vīru kopas “Vilki” koncertlekcija “Karavīru dziesmas no senajiem laikiem līdz mūsdienām” 10. – 12. klasēm
Aizsākot patriotisko mēnesi, pateicoties iniciatīvai “Latvijas skolas soma”, 8. novembrī Rīgas Natālijas Draudziņas vidusskolas 10. – 12. klašu skolēniem bija iespēja tikties ar vīru kopu “Vilki”. Vīru kopas dalībnieki ar stāstiem un dziesmām vadīja koncertlekciju “Karavīru dziesmas no senajiem laikiem līdz mūsdienām”.
Vidusskolēniem bija iespēja iepazīt karavīru dzīvesziņu jau no 10. – 13. gs., jo paši kopas dalībnieki bija tērpušies seno latviešu karavīru tērpos.
Vīri stāstīja arī par 20. gs. latviešu brīvības cīnītājiem. Skolēni koncertlekciju novērtēja ļoti labi. Kā pierādījums bija skaļie aplausi koncertlekcijas beigās un dziedāšana līdzi.
Paldies, vīru kopas dalībniekam Andrim Balceram, par dāvāto fotogrāfiju ar Rīgas Natālijas Draudziņas vidusskolas ēkas foto, kas tika uzņemts 20. gs. 30. gados, kas jauks papildinājums skolas muzeja ekspozīcijai.
#skolassomaRiga #LV100
Koncertizrāde “Mazās muzikālās pasakas” 1. – 4. klasēm
28. oktobrī Rīgas Natālijas Draudziņas vidusskolā 1. – 4. klašu skolēni tika aicināti uz koncertizrādi “Mazās muzikālās pasakas”. Mazie skatītāji koncertizrādē dzirdēja trīs pasakas: latviešu tautas pasaku pat “Garo pupu”, pasaku par “Mazo Jenotu” un pasaku par “Lauvu Bonifāciju”. Pasakas stāstīja aktrise Karīna Tatarinova un Latvijas komponistu Georga Pelēča, Riharda Zaļupes, Oleksija Demčenko un brāļu Petrausku komponēto mūziku četrām pasākām atskaņoja Liepājas orķestra mūziķi Marta Kauliņa un Jānis Ivuškāns.
Izrādes gaitā mākslinieki mazajiem skatītājiem stāstija par mūzikas instrumentiem: marimbu, vibrafonu, mazām un lielām trompetēm. Pasaku tēlus aktrise Karīna Tatarinova uzbūra ar tarkšķa, felksetona, raganellas un pat ar ūdens spaiņa palīdzību.
Jaunāko klašu skolēniem izrāde patika. Savas emocijas skolēni izrādīja ar skaļiem aplausiem pēc katras pasakas un vizuālajām pārdomām pēc izrādes, ko varēja apskatīt skolas foajē uz informācijas stenda.
#skolassomaRiga #LV100
Dejas izrāde 5. – 7. klasēm “3D par telefoniem”
2019./20.m.g. oktobra mēnesī projekta „Latvijas skolas soma” ietvaros trīs otrdienās pēc kārtas Rīgas Natālijas Draudziņas vidusskolā viesojās laikmetīgās dejas mākslinieku apvienības “ĀRĀ” projekta dejotāji ar dejas izrādi “3D par telefoniem” 5. – 7. klašu skolēniem.
Izrādes mērķis bija caur mūsdienīgiem deju soļiem izspēlēt situācijas dzīvē, lai pievērstu uzmanību jauniešiem kā mobilais telefons ietekmē un veido mūsdienu jaunieti. Izrādes beigās notika diskusija starp skolēniem un dejas izrādes māksliniekiem, kopīgi noskaidrojot, ko telefons ar mums dara.
Skolēnu viedokļi diskusiju laikā par telefoniem mūsdienās: 5. klases – “Telefons izraisa slinkumu. Loģiskā domāšana izzūd. Roboti pret cilvēkiem. Aizmirsīsim savu valodu un to, kā runāt. Rokraksts pasliktinās. Internetā ir arī labas lietas. Var kļūt slavens. Ja apmaldies, telefonā ir karte. Tiklīdz izzudīs realitāte, arī telefons izzudīs .Veidojas sociālas problēmas.”. 6. klases – “ Interneta cilvēki paliek lepnāki un varētu sākties karš. Ļoti labi, ka var taisīt bildes, jo paliek atmiņā. Telefonā var atrast visu. Abas realitātes konkurē par izaugsmes iespējām un naudu.”. 7. klases – “Negribas sarunāties. Kad raksti, tad ir klusums. Emocijas vieglāk izprast sarunājoties nevis rakstot. Būtu kaitinoši, ja katrs par mazāko nieku zvanītu. Telefons izraisa vientulības sajūtu.”
#skolassomaRiga #LV100
Izrāde “Kas par traku, tas par traku” 1. – 4. klasēm
2019./20.m.g. oktobra sākumā projekta „Latvijas skolas soma” ietvaros 1. – 4. klašu skolēniem bija lieliska iespēja Rīgas Natālijas Draudziņas vidusskolas aktu zālē redzēt un piedalīties Ditas Balčus teātra “Trīs māsas” izrādē “Kas par traku, tas par traku”.
“Kas par traku, tas par traku” bija muzikāla izrāde bērniem, kur mazākajiem skolēniem aktieri radīja ceļojumu izcilā latviešu dzejnieka Ojāra Vācieša dzejas tēlu pasaulē. Ikviens skolēns un skolotājs tika aicināts līdzdarboties izrādē.
Izrādi spēlēja aktieri Egija Silāre, Māris Bezmers, mūziķe/komponiste Elizabete Balčus, čelliste Kristiāna Abiļeva un vijolnieks Gidons Grīnbergs.
Mazo skatītāju emocijas izrādes laikā bija lielas. Pēc izrādes mazie skatītāji savas emocijas vizualizēja, kur spilgtākās emocijas varēja apskatīt Rīgas Natālijas Draudziņas vidusskolas foajē uz informācijas stenda.
#skolassomaRiga #LV100
Izrāde “Lidojošais šķīvītis” 4. un 5. klasēm
29. aprīlī projekta „Latvijas skolas soma” ietvaros 4. un 5. klašu skolēniem bija lieliska iespēja Rīgas Natālijas Draudziņas vidusskolas aktu zālē redzēt un piedzīvot “Dirty deal Teatro” izrādi “Lidojošais šķīvītis”.
Izrādes divi galvenie varoņi izrādes sākumā skolēnus aicināja skolas aktu zālē. Skolēni pārsteigti bija par to, ka viss notika tumsā, kur divi aktieri ar dažādām gaismas un attēla projekcijām lika mazajiem skolēniem nedaudz paceļot ārpus realitātes.
Izrādes laikā skolēni uzzināja interesantus faktus par Visumu, pārliecinājās, cik gaismas ātrums ir liels, iejutās zinātnieku lomā, veicot matemātiskas darbības, lai minētu zinātnes faktus par Visumu.
Pēc izrādes skolēni dalījās ar iespaidiem par izrādē redzēto un piedzīvoto. Foto: skolēnu vizuālās emocijas no izrādes, foto no izrādes.
#skolassomaRiga #LV100
Lekcija “Andreja Upīša noveles 20. – 70. gadu īsprozas kontekstā” 12. klasei Andreja Upīša muzejā
16. aprīlī Rīgas Natālijas Draudziņas vidusskolas 12. klase skolēni kopā ar latviešu valodas skolotāju apmeklēja Andreja Upīša memoriālo muzeju, pateicoties “Latvijas skolas soma” projektam.
Par muzejā redzēto un dzirdēto dalījās 12. a klases skolniece Laine Loze: “Otrdien, 16. aprīlī, ar savu klasi no Rīgas Natālijas Draudziņas vidusskolas devos uz latviešu rakstnieka Andreja Upīša muzeju. Literatūras stundās par šo rakstnieku daudz nebijām runājuši, tādēļ bija daudzas jaunas lietas, ko uzzinājām šīs lekcijas laikā. Muzeja apmeklējuma laikā ar klasesbiedriem klausījāmies lekciju par rakstnieka novelēm, kā arī bija iespēja apskatīt dzīvokli, kurā dzīvoja A. Upītis.
Lekcija bija ļoti interesanta, jo lektora stāstītais bija aizraujošs un ieinteresēja rakstnieka biogrāfijā, kā arī viņa rakstītajās novelēs. A. Upītis savos darbos ir ironisks. Lekcijas laikā uzzinājām, ka viņš aizrāvies ar Marksismu. Daudziem klasesbiedriem lekcijā īpaši patika autora stila analīze un, kā tā tika viegli un saprotami parādīta.
Dzīvokļa apskates laikā lektors pastāstīja interesantus faktus par mūsdienās ne tik atpazīstamo, bet raženo rakstnieku. Uzzinājām, ka A. Upītis vienmēr pierakstījis, kad pabeidza lasīt grāmatu. Viņš vienmēr esot centies nepalaist garām latviski izdotu grāmatu, savu kritisko domāšanu arī neslēpa.
Šī dzīvokļa apskate un stāsti mainīja domas par A. Upīti kā rakstnieku. Daudzi jaunieši A. Upīti asociē ar viņa grāmatu “Zaļā zeme”, par ko vecāki vai vecvecāki stāstījuši dažādus nostāstu no saviem skolas gadiem, bet tagad mēs uzzinājām, ka viņam ir ļoti interesantas noveles. Noteikti šis muzeja apmeklējums iedvesmoja mani paņemt rokās kādu no A. Upīša darbiem” (foto – Laine Loze)
#skolassomaRiga #LV100
Vīru kopas “Vilki” koncertlekcija “Latviešu karavīru dziesmas no vissenākajiem laikiem līdz mūsdienām” 6. – 8. klasēm
5. aprīļa pēcpusdienā Rīgas Natālijas Draudziņas vidusskolas skolas aktu zāli pieskandināja vīru kopa “Vilki”, kuri skolēniem, pateicoties “Latvijas skolas soma” projektam, piedāvāja koncertlekciju “Latviešu karavīru dziesmas no vissenākajiem laikiem līdz mūsdienām”.
Koncertlekcijas programmā skolēni tika iepazīstināti ar senajiem latviešu mūzikas instrumentiem. Paralēli vīru kopas dziedājumam, fonā tik rādīti foto no karavīru dzīves pirmajā un otrajā Pasaules kara laikā.
Skolēniem pazīstamāks dziesmas bija, kas radītas 20. gs.. Par to liecināja, skolēnu dziedāšana līdzi, vai arī melodijas dungošana pie sevis.
Šī koncertlekcija bija lieliska iespēja skolēniem dzirdēt un redzēt Latvijas vēsturi caur dziesmām.
#skolassomaRiga #LV100
Mācību nodarbība 10. klasēm Latvijas strēlnieku Ziemassvētku kauju muzejā “Mangaļos”
20. marta rītā Rīgas Natālijas Draudziņas vidusskolas 10. klašu skolēni, klašu audzinātājas un vēstures skolotāja, bruņojušies ar siltu apģērbu, labu garastāvokli, pulcējās skolas foajē, lai kopīgi sagaidītu autobusu, kas viņus vedīs 30 km no Rīgas uz “Mangaļiem”.
Pateicoties projektam “Latvijas Skolas soma”, 10. klašu skolēniem bija iespēja apmeklēt Latvijas strēlnieku Ziemassvētku kaujas vietu “Mangaļos” (Olaines pusē).
Muzeja apmeklējums bija kā mācību stunda ar dažādām aktivitātēm muzeja teritorijā. Skolēni spēlēja spēles, klausījās gida stāstījumus par kaujām, izpētīja bunkurus un iejutās strēlnieku lomā.
Atgriežoties skolā, skolēni vēstures stundā veidoja plakātus, kuros bija redzami foto no mācību stundas, informācija par Ziemassvētku kaujām un aktivitātēm muzejā.
Skolotāju atsauksmes pēc piedzīvotā un redzētā muzejā ir ļoti pozitīvas, jo šī bija lieliska iespēja saliedēties klašu kolektīviem.
#skolassomaRiga #LV100
KINO VISIEM UN VISUR LATVIJĀ
Rīgas Natālijas Draudziņas vidusskolas skolēni 2018./2019. mācību gada 2. semestrī, pateicoties “Latvijas skolas soma” projektam, izmanto Latvijas Kinematogrāfistu savienības (LKS) projekta “KINO VISIEM UN VISUR LATVIJĀ” piedāvāto Latvijā veidoto animācijas filmu, mākslas filmu un dokumentālo filmu izrādīšanu mācību stundu laikā izglītojošiem nolūkiem.
Skolas mazākajiem skolēniem populārākā animācijas filma ir “Bize un Neguļa” (režisors Edmunds Jansons). Animācijas filma ļoti jaukā veidā parāda bērna sajūtas, kad ģimenē ienāk jaunāks brālītis, un uzmanība no vecāku puses paliek dalīta.
29. martā Rīgas Natālijas Draudziņas vidusskolas aktu zālē otro klašu skolēniem bija iespēja tikties ar animācijas filmas “Bizes un Neguļa” režisoru Edmundu Jansonu. Otrā klase kopā ar režisoru noskatījās animācijas filmu. Pēc animācijas filmas režisors mazajiem skatītājiem stāstīja un demonstrēja, kā tapa animācijas filma. Bērnu interese bija liela, jo pēc pasākuma mazajiem bija daudz jautājumu, ko uzdot režisoram par animācijas filmas tapšanas procesu.
Arī animāciju filmu izlasē piedāvātā filma “Es gribu redzēt rūķīšus” (režisors Nils Skapāns) ir kā otrarā skatītākā animācijas filma , kas jaunākajiem skolēniem lika saprast, cik cilvēki mēdz būt dažādi un, ka katrs mēs uz Pasauli skatāmies savādāk (tā secināja 5. klases, noskatoties animācijas filmu).
Pamatskolas klases un vidusskolas klases literatūras, vēstures, mūzikas un klašu stundu laikā skatījās “Paradīze 89”, “Ievainotais jātnieks”, “Apgāztā mēness zīmē”, “Dziesmuvara” un “Savējie sapratīs”.
Kinematogrāfistu savienības projekts “KINO VISIEM UN VISUR LATVIJĀ” ir lieliska iespēja skolēniem skolas dzīvi padarīt interesantāku, skatoties latviešu radītas filmas un animācijas filmas, neapmeklējot kinoteātrus, bet kinoteātri radīt klasēs.
Rīgas Natālijas Draudziņas vidusskolas skolēni 2018./2019. mācību gada 2. semestrī, pateicoties “Latvijas skolas soma” projektam, izmanto Latvijas Kinematogrāfistu savienības (LKS) projekta “KINO VISIEM UN VISUR LATVIJĀ” piedāvāto Latvijā veidoto animācijas filmu, mākslas filmu un dokumentālo filmu izrādīšanu mācību stundu laikā izglītojošiem nolūkiem.
Skolas mazākajiem skolēniem populārākā animācijas filma ir “Bize un Neguļa” (režisors Edmunds Jansons). Animācijas filma ļoti jaukā veidā parāda bērna sajūtas, kad ģimenē ienāk jaunāks brālītis, un uzmanība no vecāku puses paliek dalīta.
29. martā Rīgas Natālijas Draudziņas vidusskolas aktu zālē otro klašu skolēniem bija iespēja tikties ar animācijas filmas “Bizes un Neguļa” režisoru Edmundu Jansonu. Otrā klase kopā ar režisoru noskatījās animācijas filmu. Pēc animācijas filmas režisors mazajiem skatītājiem stāstīja un demonstrēja, kā tapa animācijas filma. Bērnu interese bija liela, jo pēc pasākuma mazajiem bija daudz jautājumu, ko uzdot režisoram par animācijas filmas tapšanas procesu.
Arī animāciju filmu izlasē piedāvātā filma “Es gribu redzēt rūķīšus” (režisors Nils Skapāns) ir kā otrarā skatītākā animācijas filma , kas jaunākajiem skolēniem lika saprast, cik cilvēki mēdz būt dažādi un, ka katrs mēs uz Pasauli skatāmies savādāk (tā secināja 5. klases, noskatoties animācijas filmu).
Pamatskolas klases un vidusskolas klases literatūras, vēstures, mūzikas un klašu stundu laikā skatījās “Paradīze 89”, “Ievainotais jātnieks”, “Apgāztā mēness zīmē”, “Dziesmuvara” un “Savējie sapratīs”.
Kinematogrāfistu savienības projekts “KINO VISIEM UN VISUR LATVIJĀ” ir lieliska iespēja skolēniem skolas dzīvi padarīt interesantāku, skatoties latviešu radītas filmas un animācijas filmas, neapmeklējot kinoteātrus, bet kinoteātri radīt klasēs.
#skolassomaRiga #LV100
Latvijā veidotu mākslas filmu seansi klasēm izglītojošiem nolūkiem kinoteātrī “Kino Bize”
Arī 2. mācību semestrī Rīgas Natālijas Draudziņas vidusskolas skolēni izmantoja kinoteātra “Kino Bize” piedāvātā latviešu filmu repertuāra skatīšanos. Pateicoties “Latvijas Skolas somas” projektam, šo iespēju izmantoja 10. a, 11.a un 11. b.
Visas trīs klases marta vēsajās dienās devās uz kinoteātri, lai noskatītos vienu no latviešu jaunākajām mākslas filmām “Blakus” (režisore Alise Zariņa).
Skolēnu atsauksmes par filmu – “Filma ļoti skaidri un pieejami pasniedz mūsdienu pāru attiecības”, “patika, ka filmā pāra attiecības tika parādītas caur vairākiem Latvijas gadalaikiem, proti, nevis tikai Jāņiem”, “filmā parādās latviešu humors, kas ir moderns, interesants un pat nedaudz vulgārs”, “uzskatu, ka filmu vecāka gājuma cilvēki nesapratīs, bet paši jaunākie aizspiedīs ausis, jo skanēs ne tā labākā latviešu “leksika””, “uz filmu gāju ar lieliem aizspriedumiem, jo pēdējo gadu latviešu komēdijas nepatīk, tomēr, no kinoteātra izgāju patīkami pārsteigta – patika”, “šī filma ar laiku aizstās Līgo laikā “Limuzīns Jānu nakts krāsā””, “lieliska filma, kas radīja interesantas diskusijas pēc filmas noskatīšanās skolēnos klases stundā par cilvēku attiecībām, par mūsdienu dzīvi, par laikmetu kādā dzīvojam un kā runājam”.
#skolassomaRiga #LV100
Mācību nodarbība “Sūnu ciema zēni” Andreja Upīša memoriālajā muzejā Rīgā 6. klasēm
Marta mēnesī projekta „Latvijas skolas soma” ietvaros 6. klašu skolēni piedalījās mācību nodarbībā “Sūnu ciema zēni” Andreja Upīša memoriālajā muzejā Rīgā. Latviešu valodas skolotāja Gunita Ramona un 6. klašu skolēni dalījās ar iespaidiem pēc nodarbības muzejā (skatīt foto pielikumā).
#skolassomaRiga #LV100
Leļļu teātra “Tims” izrāde “Draudzības skola”
1. – 4. klasēm
19. martā Rīgas Natālijas Draudziņas vidusskolas 1. – 4. klašu skolēniem projekta “Latvijas skolas soma” ietvaros bija iespēja redzēt un piedzīvot Leļļu teātra “Tims” izrādi “Draudzības skola”.
Izrādes galvenie varoņi suns Neris un kaķis Ķeris bērniem mācīja, ka draudzību var viegli pazaudēt, bet atgūt to atpakaļ ir grūti.
Mazie skatītāji klašu stundu laikā pārrunāja izrādē redzēto. Savas emocijas skolēni vizualizēja un informēja pārējos skolēnus par gūtajām atziņām no izrādes. Skolas pirmajā stāvā varēja aplūkot skolēnu darbus.
Dažas no skolēnu atziņām: “Izrādes laikā sapratu, ka pret draugiem ir jāizturas labi pat, ja esat sastrīdējušies”, “Man patika dziesmas par draudzību, kas skanēja izrādes laikā”, “Neticiet visam, ko saka, reizēm tie var būt meli”, “izrāde man iemācija, ka nevajag melot citiem, jo tā pat beigās būsi zaudētājs”, “draugs ir tas, kas nemelo”.
#skolassomaRiga #LV100
Vokālās grupas “Latvian Voicies” koncertlekcija
9. – 12. klasēm
7.martā Rīgas Natālijas Draudziņas vidusskolas 9. – 12. klašu skolēniem projekta “Latvijas skolas soma” ietvaros bija iespēja tikties ar vokālās grupas “Latvian Voicies” meitenēm.
Rīgas Natālijas Draudziņas vidusskolas zāle tika pieskandināta ar “Latvian Voicies” meiteņu profesionālo akapella dziedāšanu. Skolas jauniešiem bija iespēja dzirdēt, kā ar balss palīdzību, bez mūzikas instrumentiem, var radīt izcilu muzikālu priekšnesumu.
Koncertlekcijā skolēni uzzināja kā vokālā grupa ir izveidojusies. Skolēni piedalījās koncerta plānošanas darbos un saprata, kas nepieciešams, lai organizētu liela mēroga koncertu. Šī aktivitāte lika saprast, ka Latvijas mūzikas industrija ir nopietns darbs.
Koncertlekcijas beigās skolēniem tika radīts video ar akapella dziedāšanas mūzikas žanriem – no akadēmiskās mūzikas, līdz estrādes mūzikai.
#skolassomaRiga #LV100
Latvijas Leļļu teātra izrāde “Bruņinieks, kuram sāpēja zobi” 1. – 3. klasēm
27. februārī Rīgas Natālijas Draudziņas vidusskolas 1. – 3. klašu skolēniem projekta “Latvijas skolas soma” ietvaros bija iespēja redzēt un piedzīvot Latvijas leļļu teātra izrādi “Bruņinieks, kuram sāpēja zobi’
Izrādes galvenais varonis bruņinieks kādā dienā apēda par daudz konfekšu. Rezultātā – bruņiniekam sāpēja zobi. Līdz ar to bruņinieks devās cīņā pret savām pretiniecēm – konfektēm. Izrādes beigās bruņinieks saprata, ka konfektes nav vainīgas, bet gan pats.
Mazie skatītāji klašu stundu laikā pārrunāja izrādē redzēto. Savas emocijas skolēni vizualizēja un informēja pārējos skolēnus par gūtajām atziņām no izrādes. Skolas pirmajā stāvā varēja aplūkot skolēnu darbus.
Dažas no skolēnu atziņām: “Nav jāēd tik daudz konfekšu, tad zobi nesāpēs”, “Es uzzināju, ka divas reizes gadā jāiet pie zobārsta, lai uzzinātu, vai zobiņi veseli”, “Pie zobu sāpēm mēs paši esam vainīgi, jo pārāk daudz ēdam konfektes”, “Izrāde bija jautra un spilgta. Izrādās, ka ir konfekšu detektors, kas palīdz atrast konfektes”.
#skolassomaRiga #LV100
Ērika Vilsona monoizrāde “mana Magadana” 9. – 12. klasēm
16. janvārī un 17. janvārī Rīgas Natālijas Draudziņas vidusskolas 9. – 12. klašu skolēniem projekta “Latvijas skolas soma” ietvaros bija iespēja redzēt un piedzīvot Erika Vilsona monoizrādi “Mana Magadana”.
Izrādē aktieris Ēriks Vilsons stāstīja par latviešu likteni Otrā pasaule kara laikā. Aktieris vizuāli parādīja un izstāstīja viņa vecāku dzīvi kara laikā un izsūtījumā tālajā Magadanā. Skolēniem bija interesanti uzzināt un dzirdēt kā aktiera Erika Vilsona dzīves notikumi ir saistīti ar Magadanu.
Skolēnu pārdomas un iespaidi pēc izrādes: “Izrāde patika. Papildināju zināšanas vēsturē, uzzinot par represēto dzīvi tālajā Magadanā”, “Monoizrādē jutu līdzi katrai aktiera spēlei un stāstījumam. Interesanti bija tas, ka vienā brīdī vēsture saplūda ar literatūru”, “Izrādās, ka tālajā Magadanā, kas atrodas Krievijas austrumu daļā, plīvo Jelgavas pilsētas karogs”, “Šī nebija vēstures stunda, kur tiek stāstīts kā rakstīts grāmatās, bet vienas ģimenes stāstījums par tiem laikiem – kara gadiem Latvijā un dzīvi pēc kara, līdz mūsdienām”, “Izrāde bija emocionāla. Emocionāls likās aktiera un viņa brāļa brauciens uz Magadanu, lai redzētu vietu, kur dzimuši”, “Magadana – treša lielākā zelta ieguves vieta pasaulē. Tālu gan”, “Tūlīt pēc izrādes noskatīšanās uzzvanīju savai vecmāmiņai, lai pajautātu, kā viņai šodien klājās. Izrādē sapratu, ka mums vairāk jārunā ar saviem tuvajiem – vecvecākiem un vecākiem”.
#skolassomaRiga #LV100
Ērika Vilsona monoizrāde “Nezāle” 7. un 8. klasēm
16. janvārī Rīgas Natālijas Draudziņas vidusskolas 7. un 8. klašu skolēniem projekta “Latvijas skolas soma” ietvaros bija iespēja redzēt un piedalīties Erika Vilsona monoizrādē “Nezāle” (pēc R. Blaumaņa stāsta “Nezāle” motīviem).
Skolēnu pārdomas un iespaidi pēc izrādes: “Monoizrāde bija veidota tā, lai paši skolēni būtu izrādes dalībnieki un aktieri. Šāda veida izrādes man patīk, jo nav tikai viena aktiera spēle”, “Noskatoties izrādi, sapratu, ka katram ir jāatbild par to, ko tu dari, kā arī, jābūt jaukiem pret citiem”, “Ticiet vai nē, bet savu vārdu krājumu papildināju, noskatoties tikai izrādi”, “Izrāde patika. Pirmo reizi redzēju monoizrādi – izrādi, kuru rāda un stāsta viens aktieris”, “Aktiera stāstījums aizrāva un pēc izrādes es došos uz bibliotēku atrast Rūdolfa Blaumaņa noveli “Nezāle” ”, “Skatoties izrādi, sapratu, ka dzīve agrāk bija daudz skarbāka un grūtāka nekā tagad. Ceru, ka arī pārējie skolēni saprata, ka skaudība ir slikta īpašība”.
#skolassomaRiga #LV100
2018. gads:
Izrāde “Nāves ēnā” 6. un 7. klasēm
4. decembrī un 5. decembrī Rīgas Natālijas Draudziņas vidusskolas 6. un 7. klašu skolēni projekta “Latvijas skolas soma” ietvaros devās uz “Dirty Deal Teatro” teātri, lai ne tikai skatītos, bet arī piedalītos izrādē “Nāves ēnā”.
Skolēnu pārdomas pēc izrādes: “Patika, jo bijām dalībnieki. Spēles pamatā bija Rūdolfa Blaumaņa novele ,,Nāves ēnā’’. Visu iztēlojamies, kā tas notiek patiesībā”, “Bija forši vadītāji – aktieri Jānis Znotiņš un Andrejs Polozkovs”, “Izrāde bija interesanta. Nekad uz tādu nebiju bijusi. Patika tas, ka paši varējām domāt turpmākos notikumus”, “Patika iespēja improvizēti sarunāties ar igauni, jo viens otra valodu nezinājām”, “Izjutām, kā ir palikt uz ledus gabala un tur izdzīvot”, “Patika, ka mēs paši bijām aktieri”, “Patika, ka mēs paši bijām aktieri”, “Ideja bija iespaidīga un ļāva klasesbiedriem satuvināties”, “Patika, ka zivis bija īstas”, “Patika tas, ka mēs visu laiku nesēdējām, bet bija aktivitātes”, “Izrāde pierādīja to, ka varam strādāt kopā un būt viena komanda”, “Bija forši vadītāji un mēs paši izveidojām savu stāstu”, “Būtu bijis labāk, ja izrāde būtu bijusi vienai klasei. Cilvēku bija par daudz”, “Beigās bijām izveidojuši savu noveli, kuru mums nolasīja. Sapratu, ka ne vienmēr viss ir neinteresanti”.
Arī klases audzinātājām bija pārdomas pēc izrādē redzētā : “Bija interesanti redzēt savas audzināmās klases bērnu uzvedību situācijā, kad esi atstāts uz ledus. Skolēni ir dažādi, tāpēc bija interesanti uzzināt, kā katrs reaģē uz tā brīža situāciju”, “Izrādes laikā ļoti pārdzīvoju līdzi skolēnu emocijām un rīcībai situācijā, kad paliec bez nekā. Lika aizdomāties, kā mēs pieaugušie rīkotos šādā situācijā, kad paliec uz peldoša ledus gabala plašajā jūrā”.
#skolassomaRiga #LV100
Mācību nodarbība “Saruna par Ojāra Vācieša laiktelpu” Ojāra Vācieša muzejā 8. klasēm
Novembra mēnesī Rīgas Natālijas Draudziņas vidusskolas 8. klases projekta „Latvijas skolas soma” ietvaros piedalījās mācību nodarbībā “Saruna par Ojāra Vācieša laiktelpu” Ojāra Vācieša muzejā. Ar skolēnu iespaidiem no nodarbības un muzeja apmeklējumu varēja iepazīties skolas foajē.
8. klases skolēniem pēc muzeja apmeklējuma bija jāsagatavo pārskats par muzejā redzēto, atbildot uz jautājumiem: Kur biju? Ko uzzināju?
Dažas no skolēnu sniegtajām atbildēm, atbildot uz jautājumu, ko uzzināju:
“Ojāra Vācietis rokraksts bija ļoti grūti salasāms”, “Rakstnieks ļoti daudz pastaigājās, kas radīja iedvesmu viņa dzejai”, “Ojārs Vācietis ļoti mīlēja savu sievu. Patika rakstīt romantiskas zīmītes sievai”, “Prieka pēc zīmēja mandalas”, “Ojāram Vācietim patika vērot putnus”, “Rakstnieks agri iemācījās lasīt, jau 4 gadu vecumā mācēja lasīt raiti”, “Ojārs Vācietis kolekcionēja termosus”, “Pirmo dzejoli sarakstīja 5 gadu vecumā”, “ 40 gadu vecumā iegādājās rotaļu mērkaķīti – Jēkabu”
Latviešu valodas skolotājas uzskata, ka muzejā redzētais un dzirdētais liks skolēniem vairāk saprast, ka latviešu dzejnieku dzīve nav bijusi tikai rakstīt dzeju, bet arī dzīvot tā laika dzīvi un pilnveidot sevi ne tikai literārā jomā.
#skolassomaRiga #LV100
Latvijā veidotu mākslas filmu seansi klasēm izglītojošiem nolūkiem kinoteātrī “Kino Bize”
Novembra mēnesī Rīgas Natālijas Draudziņas vidusskolas 5.b, 8.a, 8. b, 10. a, 11. b un 12.a klases skolēni projekta “Latvijas skolas soma” ietvaros apmeklēja kino seansus mājīgā kinoteātri “Kino Bize”, kas atrodas pašā Rīgas centrā.
Skolēnu izvēlēto filmu repertuārā bija latviešu režisoru veidotās filmas. 5. b klase skatījās mākslas filmu “Paradīze 89” (filmas režisore – Madara Dišlere). Jaunāko latviešu mākslas filmu “Tēvs Nakts” (režisors – Dāvis Sīmanis) izvēlējās redzēt 8.a, 8. b, 11. b un 12. a klase. Savukārt otru jaunāko latviešu mākslas filmu “Homo Novus” (režisore – Anna Viduleja) noskatījās 10. a un 11. b klase.
Skolēni pēc mākslas filmu skatīšanās dalījās pārdomās, veidojot filmu recenzijas, rakstīja īsus komentārus par redzēto filmā, kā arī, ko uzzināja un saprata pēc filmas noskatīšanās (skatīt foto galeriju).
#skolassomaRiga #LV100
Mācību ekskursija uz Latvijas Nacionālā Operas un Baleta namu 5. , 11. un 12. klasēm
Novembra mēnesī Rīgas Natālijas Draudziņas vidusskolas 5., 11. un 12. klašu skolēni projekta “Latvijas skolas soma” ietvaros devās mācību ekskursijā uz Latvijas Nacionālās Operas un Baleta namu. Ekskursijas notika laikā, kad ne tikai Latvija gaidīja savas simtgades svētkus, bet arī Latvijas Opera gatavojās svinēt 100 gadu jubileju.
11. a klases atsauksmes – “Jauki bija redzēt unikālo 19.gadsimta arhitektūras pieminekli – Latvijas Nacionālās operas un baleta ēku ar tās apbrīnojamo un krāšņo interjeru, kur gida vadībā bija iespēja izstaigāt Operas namu un izzināt teātra vēsturi, kā arī iepazīt tā ikdienu un aizkulises. Mums bija dota iespēja aprunāties ar personālu, stāvēt uz lielās skatuves un izjust tās varenību – aizvērt acis un aizdomāties par nākotni.”
5. a., 5. c un 12. a klases skolēni individuāli dalījās pārdomās par redzēto:
“Priecājos par iespēju redzēt sākumā operas namu no aizkulisēm, kas tagad ir radījis iedvesmu apmeklēt kādu izrādi tuvākajā laikā” , “Ļoti patika kā gide interesanti stāsta un atbild uz mūsu jautājumiem. Interesanti bija redzēt kā gatavojas baleta izrādei”, “Mums bija iespēja tikt telpās, kur parasts operas apmeklētājs netiek”, “Lielu iespaidu atstāja interesantā operas nama arhitektūra”, “Es iepazinu Latvijas Operas un Baleta mākslinieku vēsturi un kā tiek veidotas izrādes”, “Apbrīnoju operas nama arhitektūru, jo viss ir tik sīki izgrebts un apgleznots”, “Uzzināju, ka pirmā baleta izrāde bija “Klīstošais holandietis””, “Pārsteidza tas, ka sīkie gravējumi ir nokrāsoti ar īstu zeltu”, “Operas namā viss ir izveidots tā, lai apmeklētāji netraucētu viens otram, kad pārvietojas pirms un pēc izrādēm. To pierāda daudzās kāpnes operas namā.”, “Mums bija lieliska iespēja pabūt uz balkona, kur sēž prezidents. Sapratām, ka tā ir sliktākā vieta, kur skatīties izrādi”, “Esot uz operas skatuves tā vien gribējās kaut uz mirkli būt operas māksliniecei”
#skolassomaRiga #LV100
Mācību nodarbība “Fosilijas Latvijā. Paleontoloģiskie atradumi Latvijā šodien un pirms 100 gadiem” Latvijas Dabas muzejā 10.klasēm
Novembra mēnesī projekta „Latvijas skolas soma” ietvaros 10. klašu skolēni piedalījās mācību nodarbībās “Fosilijas Latvijā. Paleontoloģiskie atradumi Latvijā šodien un pirms 100 gadiem” Latvijas Dabas muzejā.
10. klases skolēniem pēc muzeja apmeklējuma bija jāsagatavo informatīvas lapiņas, atbildot uz jautājumu: Ko uzzināju, apmeklējot mācību nodarbību muzejā ?
Skolēnu pārdomas pēc mācību nodarbības Latvijas Dabas muzejā :
“Mācību nodarbība muzejā bija ļoti noderīga, jo uzzināju sīkāk par fosilijām, kas atrastas Latvijā. Sapratu, ka viss vēl nav atrasts un izzināts”, “Šāda veida mācību nodarbībām Dabas muzejā jānotiek biežāk, jo ne visu var paspēt apgūt mācību stundās”, “Muzeja gide ļoti jauki, interesanti pastāstīja par paleontoloģiskajiem atradumiem Latvijā, kas pašam radīja interesi, kaut ko atrast un izpētīt”, “Šī nodarbība vairāk mani ieinteresēja pievērsties zinātnei, kas saistīta ar ģeoloģiju”, “Iespēja redzēt, aptaustīt un labāk saprast to, kas mums ir sastopams apkārt”, “Patika, ka pildot dažādus uzdevumus, varēja daudz ko jaunu uzzināt par iežiem Latvijā”.
#skolassomaRiga #LV100
Izrāde “Vai pagaršot” 1. – 4. klasēm
6. novembrī projekta „Latvijas skolas soma” ietvaros 1. – 4. klašu skolēniem bija lieliska iespēja Rīgas Natālijas Draudziņas vidusskolas aktu zālē redzēt un piedalīties izrādē “Vai pagaršot?”.
“Vai pagaršot?” bija interaktīva izrāde bērniem, kas tapusi, iedvesmojoties no Reja Bredberija romāna “Pieneņu vīns”. Ikviens skolēns tika aicināts līdzdarboties, izgaršojot priecīgos, smieklīgos un skumjos dzīves notikumus. Izrāde ar vasaras smaržu un kāda bērna pēkšņo atklājuma prieku par atziņu, ka “ES ESMU DZĪVS!”.
Izrādi spēlēja aktieri Egija Silāre, Māris Bezmers, mūziķe/komponiste Elizabete Balčus. Ļoti svarīga loma bija Elizabetes radītajai mūzikai, kas ir avangardiska elektroniski teatrāla nākotnes mūzika un vēl arī muzikāli – tehnoloģisks pārsteigums, kāds latviešu teātrī līdz šim nav redzēts – muzikālie augļi un dārzeņi!
Mazo skatītāju emocija pēc izrādes:
“Izrāde ļoti patika (1. klase)”, “Liels prieks bija aktīvi līdzdarboties “Sastingšanas spēlē”” (2. klase), “Patika kā aktieri skaisti dzied un iesaista mūs dejā (2. klase)”, “Izrādē patika, ka bija augļi, jo varēja padomāt uz katra alfabēta burta savu ēdienu (4. klase)”, “Patika augļi, kas skanēja (4. klase)”, “Man patika, ka es redzēju aktieri no seriāla “Viņas melo labāk”, jo tas ir mans mīļākais seriāls (4. klase)”, “Uzzināju, ka labāk “laimes mašīnu” neizgatavot (3. klase)”, “Es uzzināju, kas ir īsta draudzība (3. klase)”, “Izrāde bija krāšņa – daudz krāsu, dziesmu, deju”.
#skolassomaRiga #LV100
Izrāde “Parīze – Rīga – Parīze” 9. – 10. klasēm
2. novembrī projekta „Latvijas skolas soma” ietvaros 9. – 10. klašu skolēniem bija lieliska iespēja Rīgas Natālijas Draudziņas vidusskolas aktu zālē redzēt un izjust Mūzikas un mākslas fonda izrādi “Parīze – Rīga – Parīze”.
Skolēni izjuta 20. gadsimta romantiku un skaudrumu mākslinieku Elvīras un Rūdolfa Piņņu sarakstē mūža garumā. Izrādē skanēja latviešu tautas dziesmas un populāras franču melodijas, un scenogrāfiju veidoja mākslinieka gleznu reprodukcijas. Galvenajās lomās bija pazīstami aktieri – Karīna Tatarinova un Varis Piņķis..
Visu izrādes laiku skolas aktu zālē valdīja klusums, jo skolēnu nedalīta uzmanība tika veltīta tikai izrādē notiekošajam. Pēc izrādes skolēni un pedagogi dalījās ar iespaidiem par izrādē redzēto. Skolēnu un pedagogu emocijas pēc izrādes : “Paldies. Tiešām, tik laba izrāde un aktierspēle”, “Izrādē bija brīži, kad asaras acīs savaldīt bija grūti”, “Labprāt vēlreiz redzētu šo izrādi”, “Iesaku šo izrādi noskatīties katram vidusskolēnam”, “Izrādē bija viss – vēsture, māksla, mūzika”.
#skolassomaRiga #LV100
Izrāde “Putni” 1. – 4. klasēm
31. oktobrī projekta „Latvijas skolas soma” ietvaros 1. – 4. klašu skolēniem bija lieliska iespēja Rīgas Natālijas Draudziņas vidusskolas aktu zālē redzēt un piedalīties izrādē “Putni”.
Seši stāsti par cilvēka satikšanos ar putniem un ne tikai… Kā balodis būvē ligzdu? Cik plats ir vanaga spārnu atvērums? Kurš putns iemainīja zelta spalvas pret skaistāko balsi pasaulē? No kura lidoņa nobijās putnu draugs Edgars? To visu un pat vēl vairāk jaunāko klašu skolēni uzzināja un pieredzēja izrādē-lekcijā bērniem „Putni”.
Mazie skatītāji ar lielu prieku dzīvoja līdzi un klausījās Edgara Lipora un Goran Goras stāstos par putniem. Skaļie aplausi bija kā gandarījums par paveikto darbu izrādes autoriem.
#skolassomaRiga #LV100
Mācību nodarbība “Dainu kārtošana” Krišjāņa Barona muzejā 5. klasēm
Oktobra mēnesī projekta „Latvijas skolas soma” ietvaros 5. klašu skolēni piedalījās mācību nodarbībā “Dainu kārtošana” Krišjāņa Barona muzejā. Ar skolēnu iespaidiem no nodarbības un muzeja apmeklējuma varēja iepazīties skolas foajē.
5. klases skolēniem pēc muzeja apmeklējuma bija jāsagatavo informatīvas lapiņas, atbildot uz jautājumiem: Kur biju? Ko redzēju? Ko uzzināju?
Visinteresantākās atbildes bija uz jautājumiem, ko redzēju un uzzināju, apmeklējot muzeju.
Dažas no skolēnu sniegtajām atbildēm, atbildot uz jautājumu, ko redzēju:
“Dainu skapi Krišjāņa Barona dzīvoklī ”, “Cik kārtīgi ir sakārots Dainu skapis”, “Dažādas fotogrāfijas no Krišjāņa Barona dzīves”, “Mazas piezīmju lapiņas ar Krišjāņa Barona rokrakstu”, “Redzēju vietu, kur Krišjānis Barons pavadīja pēdējos 4 savas dzīves gadus”.
Atbildot uz jautājumu, ko uzzināju, skolēnu atbildes bija:
“Kā tiek kārtotas tautasdziesmas dainu skapī”, “Uzzināju, ka dainu skapim ir 72 mazas atvilktnītes”, “Krišjānis Barons tautasdziesmas kārtoja pa tēmām”, “Uzzināju, ka Krišjāņa Barona dēls Kārlis bija slavens zobārsts”, “Uzzināju, ka Krišjāņa Barona hobijs bija veidot dažādus priekšmetus no koka”, “Uzzināju, ka Krišjāņa Barona ielai 2023. gadā būs simts gadi’, “Uzzināju, ka dainu skapī ir 268815 dainu lapiņas ”.
Latviešu valodas skolotājas uzskata, ka šī bija lieliska iespēja skolēniem ne tikai redzēt, kur dzīvojis Dainu tēvs, bet arī uzzināt interesantus faktus par Dainu tēvu un viņa ikdienu.
#skolassomaRiga #LV100
Mācību nodarbība “Pasaules un Latvijas dzīvnieki. Sugu sastāva izmaiņas 100 gados” Latvijas Dabas muzejā 8. klasēm
Oktobra mēnesī projekta „Latvijas skolas soma” ietvaros 8. klašu skolēni piedalījās mācību nodarbībā “Pasaules un Latvijas dzīvnieki. Sugu sastāva izmaiņas 100 gados” Latvijas Dabas muzejā.
8. klases skolēniem pēc muzeja apmeklējuma bija jāsagatavo informatīvas lapiņas, atbildot uz jautājumiem: Ko uzzināju, apmeklējot muzeju?
Skolēnu pārdomas pēc ekskursijas : “Muzejs bija plašs, kur varēja redzēt un uzzināt par dzīvnieku sugām Latvijā un Pasaule. Ļoti patika iespēja mācību stundu pavadīt ārpus skolas telpām”, “ Guvu jaunas zināšanas, ka palīdzēs labāk saprast, ko stundās māca. Ļoti priecāšos apmeklēt vēl šāda veida mācību nodarbības”, “Paldies jaukajai gidei, kas sīki pastāstīja par dzīvniekiem un to īpatnībām, jo ne visu var paspēt skolotāja stundās izstāstīt”, “Patika ar klasi kopā līdzdarboties dažādās aktivitātēs, kas bija jāveic muzejā”, “Uzzināju , cik ļoti lielu lomu dzīvnieku pasaulē ieņem cilvēku attieksme un rīcība, kas liek aizdomāties”, “Uzzināju, kā dzīvnieku sugu izmaiņas ir ietekmējusi cilvēku negatīvā rīcība. Uzzināju, kādi ir legāli ievesti dzīvnieki un , kādi ir nelegāli ievesti dzīvnieki Latvijā”, “Lieliska iespēja ne tikai redzēt, bet arī ar rokām aptaustīt dažādus priekšmetus no dzīvnieku pasaules”.
Lielākā daļa skolēnu savās pārdomās akcentēja, ka projekts “Latvijas Skolas soma” ir lieliska iespēja mācīties interesantāk, atraktīvāk, apmeklējot mācību nodarbības ārpus skolas.
#skolassomaRiga #LV100